Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy brali udział w akcji ratunkowej w Tatrach.

Burza przeszła przez Tatry Zachodnie 22 sierpnia 2019 roku, w wyniku kilku doziemnych wyładowań porażeni zostali turyści. Zginęło pięć osób, z czego cztery po stronie polskiej i jedna po stronie słowackiej, a 157 osób zostało rannych. W akcję ratunkową zaangażowano blisko 200 osób.

Na początku grudnia Ministerstwo Zdrowia przyznało za akcję ratunkową w Tatrach 280 odznak honorowych osobom między innymi z Grupy Podhalańskiej GOPR, Krakowskiego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Komend Głównych, Wojewódzkich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnych i Policji, szpitali, do których trafili ranni i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Odznaki odebrali również wolontariusze, które ruszyli z pomocą poszkodowanym. Organizatorzy zapomnieli o druhach OSP co wywołało falę krytyki.

Przyszła jednak refleksja i dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA wspólnie z Piotrek Ćwikiem, Wojewodą Małopolskim podziękowali druhom za sprawną akcję. Wiceminister wręczył 76 druhom pamiątkowe grawertony. Wyróżnienia otrzymali druhowie z OSP: Olcza, Kościelisko, Witów, Małe Ciche, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Rzepiska II, Leśnica, Jordanów, Bystra Podhalańska, Stryszawa, Sidzina i Nowy Targ.

To była największa w historii akcja ratownicza w Tatrach, z największą liczbą osób poszkodowanych, którym trzeba było pomóc. Państwo brali udział w tej akcji i chciałem za to bardzo serdecznie podziękować w imieniu pana premiera i pana ministra Mariusza Kamińskiego – powiedział Szefernaker.

Foto. MSWiA

 

o autorze

Redakcja/Łukasz