16 grudnia Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach. Niestety, zapomniano o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Burza przeszła przez Tatry Zachodnie 22 sierpnia, w wyniku kilku doziemnych wyładowań porażeni zostali turyści. Zginęło pięć osób, z czego cztery po stronie polskiej i jedna po stronie słowackiej, a 157 osób zostało rannych. W akcję ratunkową zaangażowano blisko 200 osób.

Będąc na miejscu byłem dumny, że akcja ratownicza przebiegała tak dobrze. To pokazało, że system zadziałał sprawnie, a wszystkie służby wykazały się ogromnym profesjonalizmem – mówił podczas uroczystości Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Resort przyznał 280 odznak honorowych osobom między innymi z Grupy Podhalańskiej GOPR, Krakowskiego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Komend Głównych, Wojewódzkich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnych i Policji, szpitali, do których trafili ranni i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Odznaki odebrali również wolontariusze, które ruszyli z pomocą poszkodowanym.

Niestety, wśród odznaczonych nie było strażaków-ochotników. Według relacji Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem, w działaniach brało udział 54 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych i 27 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Foto. OSP Rzepiska 2

o autorze

Redakcja/Łukasz