Dnia 03.05.2010 około godziny 18:00 w Zakopanem na Placu pod Gubałówką jak co roku zorganizowano pokazy ratownictwa drogowego z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka.

[galeria=6,prawa]Scenariusz ćwiczeń obejmował zderzenie na skrzyżowaniu dwóch pojazdów, w każdym z nich uwięziony był kierowca. Na miejsce zdarzenia przybyło SLRt i GBA z zakopiańskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej, karetka podstawowa oraz policyjna Kia Ceed. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu poszkodowanych z samochodów przy użyciu sprzętu hydraulicznego i przekazaniu załodze pogotowia ratunkowego.

Następnie strażacy zademonstrowali odgięcie kolumny kierownicy po czym kompletnie zdewastowali pojazd. Każda podejmowana akcja była komentowana przez jednego ze strażaków, dzięki czemu żadne z działań, jak i użyty sprzęt, nie były obce dla zgromadzonych widzów. Po pokazach każdy mógł sobie zrobić zdjęcie w wozie, ze strażakiem lub przebrać się za jednego z nich. Wywołało to szczególne zainteresowanie wśród dzieci, lecz dorosłych też nie brakowało.

W działaniach udział wzięły:

  • 541[K]21 GBA Renault Midliner 4×4 – JRG Zakopane
  • 541[K]40 SLRt Volkswagen T4 – JRG Zakopane
  • zespół P1 Volkswagen T5
  • policja

Informacje, zdjęcia: Kamil „Kamzik”

o autorze

Redakcja