W dniu 25 listopada 2014 w Ośrodku Szkolenia PSP w Olsztynie i 26 listopada w Łomiankach odbyły się prezentacje fińskiej tratwy ratowniczej RESCA. Na zaproszenie dystrybutora firmy TOP GEARS do Polski przyjechał, wraz z żoną i tłumaczem, Ari Toivari – producent tratwy oraz strażak z ponad 30-letnim doświadczeniem.

Prezentacja multimedialna rozpoczęła spotkanie z producentem. W trakcie prezentacji omówiona została budowa i podstawowe zalety tratwy ratowniczej jako udanej alternatywy dla sań lodowych. Tratwa może być stosowana nie tylko na lodzie i wodzie ale również na kopnym śniegu i lądzie.

Po około półgodzinnej prezentacji, a następnie po przerwie kawowej, zaproszeni goście udali się na &otwarty niedawno poligon wodno-nurkowy przy Ośrodku Szkolenia, celem sprawdzenia tratwy w praktyce.

Część praktyczna trwała kolejne kilkadziesiąt minut. Strażacy PSP i OSP mogli osobiście sprawdzić zalety tratwy i ewentualnie porównać z posiadanym przez siebie sprzętem. Tratwa RESCA szybko zdobyła zaufanie strażaków, którzy byli pod wrażeniem jej możliwości.

Tekst: Marcin Chuchro
Foto: Maciej Kalisz

o autorze

Redakcja