Po sprawie z pismem Komendanta Głównego o Państwowej Straży Pożarnej znowu jest głośno. Tym razem głównym tematem jest decyzja dowódcy zabezpieczenia Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą.

Według organizatora, czyli Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wczoraj st. bryg. Przemysław Gliński, zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i dowódca operacji ‘FESTIWAL 2018’ nie zgodził się, aby strażacy z wozów schładzali tłum.

Do sprawy odniósł się sam Jurek Owsiak w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

„I jak tym wszystkim ludziom powiedzieć, że Państwowa Straż Pożarna, która zabezpiecza nasz festiwal, która od trzech lat nie wpuszcza do swojego systemu zabezpieczenia festiwalu ochotniczych straży pożarnych (zawsze były!!!) i nie wpuszcza do swojego systemu ochotniczych straży z Niemiec (zawsze były!!!), a w tym roku, godzinę temu, odmówiła nam, organizatorowi, użycia swoich wozów aby schłodzić wodą rozgrzaną, festiwalową publiczność (zawsze tak było!). Zwłaszcza dziś, kiedy IMGW ogłosiło II stopień zagrożenia upałem!.

Panie Komendancie Przemysławie Gliński! Jest Pan bezlitosny! Jest mi tak smutno, że Pana decyzja jest bezwzględna, niepodlegająca żadnej dyskusji. A częścią tej decyzji był także zakaz przyjazdu do nas Ochotników z Pana rejonu, którzy chcieli nam pomóc! Jeżeli mówimy o podwyższonym ryzyku, to Pan je właśnie stworzył! Pana ludzie, którzy tutaj są, gotowi są do pomocy. Nie pierwszy raz pracujemy na Festiwalu. Super ekipa! Ale rozkaz to rozkaz!”

– napisał Owsiak.

Po decyzji dowódcy fundacja podjęła decyzje o wynajęciu wozu strażackiego od strażaków z… Berlina. Wczoraj wieczorem dotarł do Kostrzyna nad Odrą i od razu został użyty co widać na poniższym zdjęciu.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim nie odniosła się wprost do sprawy. Po godzinie 10 na Facebooku zamieściła tylko krótką informację:


Część mediów przy okazji całego zamieszania przypominała, że st. bryg. Przemysław Gliński jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Wschowy.

Foto. Marcin Michoń i WOŚP

o autorze

Redakcja/Łukasz