We wrześniu tego roku światło dzienne ujrzała nowa, internetowa galeria fotografii pożarniczej – www.sgfp.com.pl. Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla województwa śląskiego.

Pomysł założenia takiej galerii przewijał się luźno podczas rozmów do marca 2010 roku. W czerwcu zaczęły się pierwsze konkretne rozmowy z Konradem Wojdas o utworzeniu galerii, o ograniczonym dla śląska zakresie. Dlaczego taki zakres? – Ogólnopolskie galerię są – nasz cel to założenie lokalnej galerii, dla najbliższych nam terenów. Ustalono, że województwo śląskie będzie tematem galerii. Z drugiej strony narzuciliśmy ramy tylko fotografii pożarniczej – nie bierzemy pod uwagę umieszczania zdjęć policji czy pogotowia ratunkowego, czy innych służb – jesteśmy strażakami – mówi Szymon Kot, redaktor Śląskiej Galerii Fotografii Pożarniczej oraz naszego serwisu.

Przez lipiec i sierpień trwało dopracowywanie szczegółów, podziału na kategorie, zachowania administratorów przy akceptacji zdjęć, zachowania przy nic nie wnoszących, lub chamskich komentarzach, itp. Rozmowy z sympatykami straży pożarnej o celowości uruchomienia takiej niewielkiej galerii. Prace nad regulaminem, rozwianie podstawowych pytań przez stworzenie FAQ.

W ostatnim tygodniu sierpnia do skutku doszło testowanie skryptów darmowej galerii 4images do naszych celów, oraz walka ze skryptami, bazami, plikami, itp. Ponieważ żaden z nas nie jest webmasterem/programistą z wykształcenia, była to droga przez mękę i utrapienie (ogarnięcie PHP, MySQL w takim zakresie, żeby móc zmodyfikować skrypty i grafiki tak jak chcieliśmy. Wtedy też kupiliśmy domenę www.sgfp.com.pl.

Co nam wyjdzie z naszego projektu, to pokaże przyszłość. Liczymy, że się rozwiniemy – jeżeli nie, to mówi się trudno – pozostaniemy jako mała lokalna galeria kilku użytkowników. Jak widać założenia powstania i plany są rozbudowane. W najbliższym czasie pojawią się małe tutoriale/samouczki o obróbce zdjęć (DRI, HDR) i fotograficznych gadżetach, pomocnych przy robieniu zdjęć (np. filtry polaryzacyjne) – to w celu, aby pasjonat fotografii pożarniczej, wiedział że nawet ze zdjęcia zrobionego w niezbyt sprzyjających warunkach da się jeszcze coś wykrzesać.

o autorze

Redakcja