W poniedziałek policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach zatrzymali 14-letniego sprawcę szeregu pożarów, do jakich dochodziło na terenie powiatu wadowickiego od czerwca ubr.

Sprawca jest mieszkańcem sąsiedniego powiatu, krakowskiego i jak ustalono głównie nocami dokonywał podpaleń w miejscowościach Półwieś, Łączany i Kossowa. Od czerwca 2016 r. wadowiccy policjanci prowadzili siedem postępowań dotyczących podpalenia m.in. drewnianego mostku, czterech stodół i niezamieszkałego domu.

W pożarach na szczęście nikt nie ucierpiał, jednakże straty wyniosły około 170 tys. złotych.

Za każdym razem policjanci zabezpieczali teren i ustalali okoliczności w jakich mogło dojść do pożaru. Bardzo podobny za każdym razem sposób działania sprawcy, jak również m.in. materiały służące do podłożenia ognia, upewniły, że za podpaleniami stoi jeden sprawca.

Intensywne czynności wadowickiej policji pozwoliły na ustalenie sprawcy tych czynów. W poniedziałek rano 14-latek został przesłuchany w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego. Teraz o dalszym jego losie zdecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Policja apeluje do rodziców i opiekunów o zwracanie szczególnej uwagi na sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci. Należy je uczulać, że spowodowanie pożaru może skończyć się tragicznie dla wielu osób i spowodować ogromne straty materialne.

o autorze

Redakcja/Łukasz