Policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa.

Mundurowi otrzymali informację, że jeden z biegłych sądowych z zakresu pożarnictwa może łamać obowiązujące prawo. 59-letni mężczyzna w zamian za wystawienie korzystnej opinii, dzięki której osoba poszkodowana miała otrzymać odszkodowanie, żądał 10 procent z uzyskanej kwoty.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci skontaktowali się z jednym z rolników z powiatu lidzbarskiego, któremu spłonęła obora wraz z około 150 sztukami bydła. Okazało się, że informacje są prawdziwe.

Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa działający na zlecenie firmy ubezpieczeniowej, przeprowadzał oględziny spalonego budynku. W trakcie czynności zażądał od gospodarza 10 procent od sumy odszkodowania w zamian za sporządzenie korzystnej dla niego opinii o przyczynach wybuchu pożaru. W ten sposób 59-latek mógł uzyskać nawet 120.000 zł, ale ostatecznie zażądał „jedynie” połowę tej kwoty – przekazała policja.

Mężczyzna został zatrzymany podczas przyjmowania korzyści majątkowej. Teraz decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu. Grozi mu nawet 10 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy i mężczyzna usłyszeć może kolejne zarzuty – zaznacza policja.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl