Od Prezydenta przed rząd po partie opozycyjne, wszyscy w ostatnich dniach ruszyli na tereny które zostały dotknięte powodzią. Sprawdziliśmy co robią i mówią nasi politycy.

Rząd

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremier Beatą Szydło i ministrami od 21 maja jest w terenie. Najpierw pojechał do gminy Wojciechów na Lubelszczyźnie, gdzie przeszła trąba powietrzna, uczestniczył w odprawie sztabu kryzysowego, zapewnił, że pomoc trafi do wszystkich mieszkańców i podziękował służbom pracującym na miejscu.

Jesteśmy wdzięczni Wojskom Obrony Terytorialnej, Straży Pożarnej i wszystkim jednostkom państwowym, które sprawnie zadziałały – powiedział szef rządu.

W trakcie tej wizyty sporo kontrowersji wywołała obecność Elżbiety Kruk, która jest kandydatką PiS do europarlamentu. Dodatkowo miała na sobie strażacką kurtkę ‘sztormiak’. Rzecznik lubelskiej straży już wytłumaczył, że kandydatce PiS kurtkę strażacy pożyczyli, bo było chłodno i padało.

Później Mateusz Morawiecki ruszył do województw małopolskiego i podkarpackiego. Wziął udział w kilku posiedzeniach sztabu kryzysowego i zapoznał się z sytuacją m.in. w gminie Wieliczka, dzielnicy Bieżanów w Krakowie, Wadowicach Dolnych, Suchym Gruncie i w Izbiskach.

Rząd nie zostawi państwa samych sobie – gwarantujemy wszelką pomoc, jaka będzie potrzebna dla rodzin, które ucierpiały w wyniku wylania rzek – podkreślił premier. Nie możemy przewidzieć klęsk, ale musimy być i jesteśmy obecni. Chcemy pomóc najbardziej jak możemy, by mieszkańcy mogli szybko wrócić do normalnego życia – dodał.

Prezydent

Prezydent RP Andrzej Duda wczoraj wieczorem odwiedził gminę Wadowice Górne w której w ostatnich dniach doszło do największych podtopień. Prezydent był przy wyrwie, przez którą przelewała się woda. Podziękował strażakom i żołnierzom za pomoc.

Zapewnił tak jak wcześniej Premier, że mieszkańcy otrzymają pomoc finansową.

Opozycja

Dzisiaj od rana w terenie jest Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odwiedzili między innymi Kazimierzę Wielką w województwie świętokrzyskim.

Jesteśmy z mieszkańcami miejsc dotkniętych powodzią. Samorządy, które zmagają się z jej skutkami mogą liczyć na nasze pełne wsparcie i solidarność. Tak jak po nawałnicach nie zostawimy nikogo bez pomocy – napisał na Twitterze Schetyna.

Kilkanaście minut później w internecie zawrzało. Do sieci trafiły firmy w których Schetyna i Trzaskowski na wale przeciwpowodziowym udzielają poparcia Joannie Frydrych, która kandyduje z list Koalicji Europejskiej do europarlamentu.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl