W niedzielę 18 sierpnia 2013r. po godzinie 12:00 do stanowiska kierowania KP PSP w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze zarośli przy torowisku w okolicach szybu Rudna Zachodnia w Polkowicach na ul. Przemysłowej.

Najprawdopodobniej od iskier hamującego pociągu na odległości kilometra zapaleniu uległy w około ośmiu miejscach zarośla znajdujące się przy torowisku. Pożar szybko przedostawał się na nieużytki oraz las (samosiejka).

Na miejsce zdarzenia jako pierwszy przybył zastęp z JRG Polkowice. Po ugaszeniu pierwszego ogniska pożaru okazało się, że kilkanaście metrów dalej widoczne jest kolejne. Strażacy kierując się wzdłuż torowiska od ul. Spokojnej w Polkowicach wygaszali ogniska pożaru.

Po dokładniejszym rozpoznaniu okazało się, że obecne siły i środki nie są wystarczające ze względu na liczbę pożarów oraz utrudniony dostęp i silny wiatr. W tym celu na miejsce skierowano dwa zastępy z OSP Sobin, oraz zastęp z OSP Sucha Górna, który kończył działania przy pożarze traw i lasu w okolicach Suchej Górnej. W akcji gaśniczej brał udział także samolot gaśniczy dromader z leśnej bazy lotniczej w Lubinie, który w znacznym stopniu usprawnił akcję w trudnym terenie.
&

&

Do pożaru traw oraz lasu doszło także kilometr za szybem Polkowice Zachodnie w stronę Suchej Górnej. Spaleniu uległo około 5 arów głównie traw i w mniejszej ilości lasu. W akcji uczestniczył zastęp z JRG Polkowice, dwa zastępy z OSP Sucha Górna oraz samoloty gaśnicze dromader i pojazdy nadleśnictwa.

Podczas działań gaśniczych natrafiono na niewybuch. Na miejsce zadysponowano policję oraz patrol saperski z Głogowa, który zabezpieczył znalezisko.
&

Siły i środki:

  • 531[D]21 – GBA 2,5/16 – Mercedes Atego 1325 – JRG Polkowice
  • 531[D]90 – SOp – Nissan Pick-Up- JRG Polkowice
  • 539[D]66 – GCBA 5/32 – Jelcz 442 – OSP Sobin
  • 539[D]67 – GBA 2,5/16 – Star 1466 – OSP Sobin
  • 539[D]88 – GCBA 5/32 – Scania P360 – OSP Sucha Górna
  • PZL M-18 Dromader – Leśna Baza Lotnicza Lubin
  • Pojazdy Nadleśnictwa

o autorze

Redakcja