8 listopada 2013 r. Filipiny spustoszył tajfun Haiyan, który pochłonął ponad 5,2 tys. Ponad 4 mln osób musiało opuścić swoje domy. Dotknięty kataklizmem kraj zwrócił się do społeczności międzynarodowej z prośbą o pomoc humanitarną, później również o ekspercką. Polska jako eksperta wskazała st. kpt. Tomasza Czyża.

St. kpt. Tomasz Czyż, który jako jeden z pięciu członków międzynarodowego zespołu ekspertów koordynował na Filipinach pomoc z krajów UE, 30 listopada 2013 r., wrócił do Polski. Na Filipinach przebywał prawie dwa tygodnie. Celem misji międzynarodowego zespołu było m.in. wsparcie koordynacji operacji prowadzonych przez kraje członkowskie w ścisłej współpracy z innymi podmiotami pomocy humanitarnej na miejscu zdarzenia, wsparcie integracji ogólnych działań pomocy europejskiej, zapewnienie aktualnych informacji dotyczących sytuacji na miejscu dla Unijnego Centrum Koordynacji i na potrzeby państw członkowskich, prowadzenie oceny sytuacji i określenie potrzeb na miejscu katastrofy oraz zapewnienie wsparcia technicznego i naukowego.

St. kpt. Tomasz Czyż trafił do miejscowości Guiuan na wyspie Samar. Jak sam przyznał, to co tam zastał bardziej przpominało krajobraz po trzęsieniu ziemi, niż po przejściu tajfuna – nie ocalał ani jeden dom, kostrukcje betonowe i zbrojony żelbet zostały totalnie zniszczone. Wszędzie panowała przygnębiająca szarość.

Zadaniem zespołu ekspertów, w którym pracował strażak było głównie dystrybuowanie pomocy, m.in. żywności i wody, a także narzędzi potrzebnych do budowy schronienia. Pracę na miejscu utrudniała pogoda – wysokie temperatury, monsunowy deszcz, który padał kilkanaście razy dziennie i bardzo silny wiatr.&

Strażak stwierdził, że na obszarach dotkniętych kataklizmem sytuacja nadal jest bardzo ciężka wręcz tragiczna, a pomoc dla tego kraju potrzebna będzie jeszcze bardzo długo i to pod każdą postacią. Zapewnił również, że jeśli byłaby taka możliwość, to w każdej chwili wróciłby na Filipiny, by pomagać tamtejszym mieszkańcom.

Źródło:&straz.gov.pl

O wyprawie st. kpt. Tomasza Czyż pisaliśmy wcześniej.. – „Strażak z Gdańska leci z pomocą na Filipiny”

o autorze

Redakcja