Ponad 11 tysięcy interwencji odnotowała straż pożarna po przejściu orkanu ‘Ksawery’ z 5 na 6 października – poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Najwięcej pracy mieli strażacy na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W działaniach uczestniczyło około 42 tysiące strażaków PSP i OSP.

W wichurach zginęły dwie osoby – mężczyzna, który spadł z dachu w województwie lubuskim oraz kobieta z województwa wielkopolskiego, na którą przewróciło się drzewo. Rannych zostało 39 osób, w tym ośmiu strażaków.

Silny wiatr zerwał wiele linii energetycznych, w kulminacyjnym momencie bez prądu było około 844 tysiące odbiorców.

Dzisiaj do Zielonej Góry przyjechała Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, która wzięła udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Premier podziękowała wszystkim służbom, którzy są zaangażowane w niesienie pomocy w usuwaniu skutków wichur. Kiedy to było konieczne stanęły do pomocy ludziom. Wszystkim strażakom ochotnikom, państwowym strażakom, policji, służbom medycznym, ratownikom i energetykom dziękuję. Ich praca się jeszcze nie zakończyła, ponieważ cały czas trwa usuwanie skutków i przez jakiś czas będą musieli pracować – powiedziała.

o autorze

Redakcja/Łukasz