Od 1 do 15 lipca br. straż pożarna w związku z anomaliami pogodowymi interweniowała łącznie ponad 12,5 tys. razy, blisko 6 tys. 800 razy w związku z gwałtownymi huraganami i nawałnicami, przeprowadziła także 5 tys. 177 interwencji spowodowanych przez burze oraz intensywne opady deszczu, a 7 razy była wzywana do usuwania skutków gradu.

Wszystkich zdarzeń na terenie całego kraju, spowodowanych m.in. anomaliami pogodowymi i pożarami, na które interweniowała straż pożarna, było od początku lipca br. łącznie ponad 27,5 tys.

Najwięcej interwencji strażacy podejmowali na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Tylko od początku lipca strażacy byli wzywani do ponad 12,5 tys. zdarzeń, spowodowanych nawałnicami, burzami oraz intensywnymi opadami deszczu. Strażacy pomagali mieszkańcom poszkodowanych miejscowości m.in. w zabezpieczaniu dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, wypompowywali wodę z zalanych piwnic i pomieszczeń.

W usuwaniu skutków nawałnic i intensywnych opadów deszczu brali udział zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cały czas apeluje o ostrożność i rozwagę. Pamiętajmy o podstawowych zasadach postępowania w przypadku wystąpienia burz i nawałnic: wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych, zamknięciu okien i drzwi, usunięciu z balkonów zbędnych przedmiotów, unikaniu otwartej przestrzeni i nie parkowaniu aut pod drzewami.

Więcej informacji, jak zachowywać się w trakcie burz i huraganów, znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Źródło: MSW.pl

o autorze

Redakcja