Od początku roku jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej zamówiły samochody o wartości ponad dwustu milionów złotych.

Państwowa Straż Pożarna oczywiście najwięcej wydaje na średnie i ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze w wersji 4×2, 4×4 czy 6×6. Według naszych wyliczeń w ramach przetargów rozstrzygniętych lub czekających na rozstrzygnięcie jest ponad 80 średnich i ponad 140 ciężkich samochodów. Wartość jednego samochodu to od 950 tysięcy do ponad miliona złotych.

Jeszcze w tym roku do strażaków trafi dziesięć samochodów specjalnych z drabiną. Wartość jednego samochodu to ponad trzy miliony złotych. Siedem dostarczy firma Fire-Max przedstawiciel Magirusa w Polsce. Austriacki Rosenbauer zdobył trzy zamówienia.  

Zamówiono również samochód ratownictwa technicznego i wodnego, cysternę, nośnik kontenerów z kontenerem proszkowym, lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze z modułem ratownictwa technicznego i ładowarkę teleskopową. 

Cały czas na rozstrzygnięcie czekają przetargi ogłoszone w ramach projektu DROGI-V, w tej chwili wiadomo, że jeszcze w 2022 roku jednostki PSP otrzymają lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze. Pozostałe zakładają dostawy w kolejnych latach.   

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl