Na poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek prognozowane są groźne zjawiska na terenie Polski.

Według Jarosława Turały, który prowadzi na Facebooku profil ‘„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały’ najgroźniejsze zjawiska pogodowe mogą wystąpić w województwach: śląskim, małopolskim, opolskim, podlaskim i części województw: łódzkiego i mazowieckiego.

Kolor czerwony nie jest przypadkowy. Późnym wieczorem i nocą możemy mieć do czynienia z wysypem komórek konwekcyjnych, które będą się łączyć w większe klastry burzowe. W tym obszarze oprócz burz superkomórkowych, które przyniosą opady gradu o średnicy do 5-6 cm, będziemy mieli do czynienia z możliwością wykształcenia się większego i bardziej niebezpiecznego mezoskalowego układu konwekcyjnego. W nim, porywy wiatru mogą osiągać 80-100 km/h, a opady mogą być bardzo wydajne powodując podtopienia i zalania. Uwaga – w obszarach czerwonych z powodu niskiego poziomu kondensacji z uniesienia, nie jest wykluczone pojawienie się pełnopostaciowych trąb powietrznych.

Strefy żółte, to możliwość wystąpienia burz superkomókowych oraz haczenie układu mezoskalowego. Opady mogą także być wydajne i połączone z silnymi porywami wiatru. Nie są wykluczone także pojedyncze trąby powietrzne , ale szanse na to są marginalne.

Kolorem zielonym zaznaczyłem obszary, gdzie jest szansa na intensywny deszcz oraz lokalne burze.

– poinformował Turała na swojej stronie.

Odpowiednie ostrzeżenia mają zostać wydane jutro!

o autorze

Redakcja/Łukasz