W dniu 17 października 2008 r. na terenie powiatów: kaliskiego, turkowskiego i kolskiego odbyły się ćwiczenia mające na celu doskonalenie współdziałania służb ratowniczych. Głównym organizatorem i pomysłodawcą ćwiczeń był Komendant Miejski Policji w Kaliszu.

Ćwiczenia polegały na pozorowanej ucieczce 4 osób samochodem osobowym, którzy przemieszczali się po terenie trzech powiatów. Służby Policji ćwiczyły mobilizację swoich sił i środków na wypadek podobnych zdarzeń, sprawdzano umiejętność organizowania blokady dróg, przeprowadzania zasadzek oraz obezwładniania przestępców (także z użyciem broni palnej).

[galeria=6,prawa]Ponadto współpracowano z przedstawicielami Straży Granicznej w zakresie wykorzystania do akcji pościgowej samolotu typu Wilga. Zgodnie z założeniem w końcowym etapie pościgu samochód zjeżdża z drogi głównej w okolicach miejscowości Emilianów i wpada na drzewo. W wyniku wypadku samochód zaczyna płonąć. Jeden z uciekinierów zostaje uwięziony w samochodzie, dwójka udaje się w kierunku lasu, a czwarty uciekinier przemieszcza się w stronę bagien i stawów.

Mimo podjęcia próby policjantom nie udaje się ugasić pożaru samochodu przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Zadysponowany zostaje zastęp z JRG nr 1 w Kaliszu, który po uzyskaniu zgody od Policji na wejście na teren prowadzonych działań, przeprowadza akcję gaśniczą.

[galeria=9,lewa]Po kilkudziesięciu minutach oddziały Policji pojmują dwójkę uciekinierów w lesie, natomiast ślad po ostatnim uciekinierze urywa się w okolicach pobliskiego stawu. Zadysponowana zostaje Specjalistyczna Grupa Wodno – Nurkowa z Kalisza, która otrzymuje zadanie przeszukania stawu.Po przeszukaniu stawu przez kaliskich nurków organizator ćwiczeń ogłosił zakończenie ćwiczeń. >Następnie odbyło się podsumowanie, na ktorym organizatorzy ćwiczeń bardzo wysoko ocenili umiejętności Państwowej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia z ramienia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu obserwowali: st. kpt. Jarosław Kuśmirek, asp. Daniel Przewoźniak, mł. asp. Karol Kędziorski.

Źródło: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja