11 marca 2013 roku kilka minut po godzinie 16:00 w Bolimowie rozlega się dźwięk syreny. Powodem zaalarmowania było rzekome utonięcie mężczyzny w rzece Rawce w miejscowości Bolimowska Wieś.

Z naszej jednostki na miejsce zdarzenia udały się dwa zastępy, GCBA 4/32 oraz GLBM z łodzią. Chwilę po nich pojawiły się zastępy z JRG Skierniewice, GBA 2,5/24 oraz SBus również z łodzią, patrol policji a także zespół pogotowia ratunkowego.&

W pierwszej kolejności strażacy ze Skierniewic zwodowali ponton z silnikiem zaburtowym i po zamknięciu śluzy przeszukiwali dno rzeki. Praca ratowników ze względu na warunki atmosferyczne i używany sprzęt jakim był bosak ciężki była bardzo męcząca. W tym samym czasie pozostali ratownicy zostali podzieleni na dwie roty. Ich zadaniem było idąc brzegiem rzeki przeszukać możliwe miejsca w których mogło się zatrzymać ciało człowieka. Niestety prace wszystkich załóg były bezowocne i postanowiono wezwać grupę płetwonurków z Łodzi.

Na rzekę została zwodowana łódź z Bolimowa. Strażacy podmieniając kolegów po raz kolejny podpływają pod zaporę i powtarzają schemat działania. Na miejsce zdarzenia pojawiła się grupa nurków. Łódzcy nurkowie blisko godzinę przeszukiwali dno rzeki niestety bez skutku.

Ponad czterogodzinna akcja nie przyniosła rezultatu i postanowiono ją zakończyć. Do koszar nasze zastępy powróciły o godzinie 20:12.

Jak się okazało osoba zgłaszająca miała być sprawcą zdarzenia. Mężczyna podczas spożywania alkoholu z kolegą pokłócił się a w rezultacie doszło do szarpaniny między nimi w skutek czego popchnięty mężczyzna miał przewinąć się przez barjerkę i wpaść do rzeki. Całe zdarzenie rozgrywało się przy tamie w Bolimowskiej Wsi. Po dwóch godzinach mężczyzna przyznał policji, że całe te zdarzenie nie miało miejsca.

Siły i Środki zadysponowane na miejsce:

  • 369[E]20 GLBM + ponton hybrydowy – OSP Bolimów&
  • 369[E]22 GCBA 4/32 – OSP Bolimów&
  • 351[E]23 GBA 2,5/24 – JRG Skierniewice&
  • 351[E]55 SBus + ponton hybrydowy – JRG Skierniewice&
  • 300[E]91 SLRr – KM PSP Łódź&
  • Patrol Policji&
  • Zespół S-21 Pogotowia Ratunkowego ze Skierniewic

o autorze

Redakcja