Pomimo niesprzyjającej pogody odbyły się w sobotę pokazy związane z ochroną przeciwpożarową na terenie remizy OSP w Potęgowie. Dzieci, młodzież oraz dorośli aktywnie brali udział w założeniach, które miały nie tylko wymiar edukacyjny, ale także poglądowy.

Wykład i pogadanki uświadomiły wszystkim podstawy teorii fizykochemii spalania. Następnie uczestnicy mogli poczuć i zobaczyć jak wygląda poruszanie się w pomieszczeniu całkowicie zadymionym. Bezpieczny dym teatralny uświadomił jakie zagrożenia mogą wystąpić w czasie pożaru.

Kolejne zadania to już prawdziwa walka z ogniem. Pokazano jak skutecznie zgasić olej, który może zapalić się na patelni podczas przyrządzania potraw. Następnie dzieci rozpoczęły tłumienie ognia za pomocą koca gaśniczego. W międzyczasie prowadzący udowodnił jak niebezpieczny może być wybuch opakowania ciśnieniowego tzw. spraya.

Kulminacyjnym momentem był pokaz jak skutecznie przerwać pożar gazu wydobywającego się z butli. Wszyscy obecni byli pod wielkim wrażeniem widowiskowej kuli ognia podczas spalania gazu. Na koniec każdy obecny mógł spróbować gaszenia z pomocą gaśnicy wodnej, proszkowej oraz śniegowej.

Tu wykazali się nawet najmniejsi uczestnicy. Zwieńczeniem imprezy był wspólny gorący posiłek, a także ognisko, na którym zawzięcie pieczono smaczne kiełbaski. Dziękujemy wszystkim przybyłym. Ponadto dziękujemy firmie COMPLEX ze Słupska, firmie ZUPROM z Lulemina oraz firmie Dominika Drużba z Potęgowa za wielką pomoc w organizacji imprezy.

Materiał OSP Potęgowo – zobacz więcej zdjęć.

o autorze

Redakcja