Dla strażaków powiatu kaliskiego noc z poniedziałku na wtorek była bardzo trudna. Podczas trwania wielogodzinnej akcji gaszenia pożaru w miejscowości Bronibór, o godzinie 5:47, MSK PSP w Kaliszu otrzymało zgłoszenie o tragicznym wypadku drogowym, którego następstwem były 2 ofiary śmiertelne i 6 osób rannych.


Dyżurni stanowiska kierowania mieli utrudnione zadanie niż zwykle, ponieważ ze względu na pożar budynku inwentarsko – składowego dysponowali znacznie mniejszą ilością strażaków w obydwóch JRG, nie zmieniło to jednak faktu, że do zdarzenia zostały zadysponowane odpowiednie jednostki. Na miejsce wypadku zostały wysłanie w pierwszej kolejności następujące siły i środki: SLRd Iveco z JRG 1 Kalisz, SLOp z zastępcą Dowódcy JRG nr 1 w Kaliszu, który do wypadku udał się wprost z akcji w Broniborze, SLRd Peugeot z OSP Pólko w KSRG oraz SLRt Żuk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu.

Po czternastu minutach od przyjęcia zgłoszenia na miejscu tragedii pojawił się samochód ratownictwa drogowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kaliszu, a razem z nim drugi samochód ratownictwa drogowego z OSP Pólko. Jeszcze przed przyjazdem straży na miejsce zaczęły przybywać liczne zespoły pogotowia ratunkowego, a razem ze strażą pożarną przyjechała również policja, która od razu zamknęła ruch drogowy w o obu kierunkach.

Strażacy na miejscu zastali zatrważający widok. Samochód ciężarowy marki Daf z przyczepą był przewrócony na prawy bok i spoczywał skośnie nad przydrożnym rowem. Tył naczepy częściowo znajdował się na skraju jezdni, a przód razem z ciągnikiem siodłowym opierały się na drugiej stronie rowu. Z samochodu lał się olej napędowy. Pojazdem jechały dwie osoby, które na szczęście nie poniosły większych obrażeń i wydostały się z samochodu o własnych siłach. W rowie pod środkiem naczepy znajdował się, początkowo trudny do ustalenia, pojazd, jak się później okazało, marki Opel Vectra. Samochodem tym podróżowało aż pięciu ludzi. Po spojrzeniu na to auto wydawać by się mogło, że żadna z pięciu osób nie miała szans na przeżycie, mimo to dwóch mężczyzn wyszło z niego o własnych siłach, do kolejnych trzech, niestety trzeba było już użyć dwóch ciężkich zestawów ratownictwa drogowego. Kolejnym pojazdem, który brał udział w zdarzeniu był samochód dostawczy Mercedes, w którego poskręcanych elementach karoserii znajdowało się ciało kierowcy, który nie miał najmniejszych szans na przeżycie. Stwierdzenie zgonu przez lekarza pogotowia było tylko formalnością.

Ratownicy w pierwszej kolejności zabezpieczając miejsce zdarzenia podali prąd piany ciężkiej na rozlaną ciecz ropopochodną. Następnie przystąpili do ewakuacji osób uwięzionych w Oplu. Dzięki przybyciu na miejsce dużej ilości karetek pogotowia ratunkowego strażacy byli zwolnieni z obowiązku udzielana pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i mogli się dobrze zająć uwalnianiem osób poszkodowanych. KDR polecił uniesienie naczepy przy pomocy poduszek wysokociśnieniowych. Wycięto drzwi, słupki oraz fotele z prawej strony pojazdu, ewakuowao pasażera, a następnie z samochodu wydobyto zwłoki, kolejnego pasażera, które uniemożliwiały wydobycie kierowcy. Najpierw uwolniono nogi kierowcy, po czym odgięto oparcie fotela aby poszerzyć dostęp do poszkodowanego.

W czasie trwania akcji ratunkowej wystąpiło zagrożenie spowodowane bardzo utrudnionym dostępem do akumulatora samochodu dostawczego. Był on umieszczony pod siedzeniem kierowcy. Z auta zaczął wydobywać się dym. Zagrożenie szybko jednak zażegnano podając kolejny prąd piany ciężkiej, tym razem na silnik Mercedesa.

Gdy wszystkie osoby ranne zostały zabrane do szpitala, dowódca akcji poprosił o zadysponowanie na miejsce zdarzenia samochodu ratownictwa chemicznego z JRG nr 2 w Kaliszu w celu zebrania wyciekającego oleju do zbiorników.

Po oględzinach przybyłego na miejsce prokuratora wycięto zwłoki z Mercedesa.

KDR na miejsce zadysponował także dźwig, który ułatwił stawianie uszkodzonych pojazdów na koła oraz ładowanie ich na lawety samochodów pomocy drogowej.

Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego wypadku było zaśnięcie kierowcy samochodu marki Mercedes.

W akcji ratunkowej doskonale spisali się strażacy z OSP Pólko – jednostki która w sierpniu tego roku została włączona do KSRG – dla większości strażaków z tej OSP był to pierwszy wyjazd do tak poważnego wypadku drogowego. Pokazali swoje umiejętności, na wysokim poziomie, m.in. w używaniu ciężkiego zestawu sprzętu ratownictwa drogowego, który jako jedyni, spośród OSP na terenie powiatu i okolic, posiadają.

Działania straży trwały 4 godziny i 34 minuty.

W akcji udział wzięło 6 samochodów straży pożarnej w sile 17 strażaków, tj.:

  • SLRd (1/2,5) – Iveco Turbo Daily – JRG 1 Kalisz,
  • SLOp – Volkswagen Transporter – JRG 1 Kalisz,
  • SLRd – Peugeot Boxer – OSP Pólko (KSRG),
  • SLRt – Żuk A15 – OSP Kamień,
  • SLRCh – Mercedes Sprinter – JRG 2 Kalisz,
  • SLOp – Nissan Terrano – JRG 2 Kalisz

oraz

  • dźwig
  • 4 zespoły Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu,
  • 4 radiowozy policji,
  • Prokurator.

Foto: Piotr Wańkowicz – OSP Pólko i Andrzej Kurzyński – Głos Wielkopolski,
opis: Wojciech Śniegula.

o autorze

Redakcja