Wystarczyło kilka minut, aby we wszystkich powiatowych czy też miejskich stanowiskach kierowania województwa Wielkopolskiego rozdzwoniły się telefony dotyczące zerwanych dachów, połamanych drzew, uszkodzonych samochodów, czy też konarów tarasujących drogi.


Ogromne nawałnice idące z Czech i Niemiec, najpierw przybyły na Dolny Śląsk, a już około godziny dwudziestej ich oznaki były widoczne na terenie południowej Wielkopolski.

Strażacy z niektórych jednostek, jak na przykład z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalmierzycach, słysząc komunikaty o zmierzających w Ich kierunku nawałnicach przygotowali się do pierwszego wyjazdu dużo wcześniej niż do niego doszło. Oczekując alarmu wszyscy obserwowali co chwila rozświetlające się błyskawicami niebo, duże opady deszczu i silnie wyginające się drzewa na bardzo porywistym wietrze.

Tak jak już wspomniano, długo nie trzeba było czekać. OSP Skalmierzyce dostała polecenie wyjazdu dwoma samochodami. Jednym do powalonego drzewa na dach garażu przy posesji mieszczącej się niedaleko remizy, a drugim pojazdem do konarów tarasujących drogę w miejscowości Mączniki. Nie były to rzecz jasna jedyne interwencje podjęte przez tę jednostkę w ciągu tej pracowitej nocy, gdy tylko strażacy uporali się z pierwszymi zgłoszeniami, na strażaków ze Skalmierzyc czekało mnóstwo kolejnych zdarzeń.

Około godziny dwudziestej pierwszej dyżurni stanowisk kierowania komend w Ostrowie Wlkp., Kaliszu, Pleszewie, Krotoszynie nie wyrabiali się z odbieraniem co raz to kolejnych zgłoszeń dotyczących miejscowych zagrożeń spowodowanych nawałnicą.


Do poważnych zdarzeń w Wielkopolsce doszło m.in.:

  • W&miejscowości Brzeziny (powiat kaliski) przy ul. Jana III Sobieskiego gdzie wiatr zerwał dach na&budynku mieszkalnym, strażacy z OSP w Brzezinach pomogli właścicielowi zabezpieczyć folią budynek.
  • W&Kaliszu przy ulicy Górnośląskiej, Złotej oraz w&miejscowości Prażuchy Stare gm. Ceków drzewa opierały się o budynki co stwarzało poważne zagrożenie uszkodzenia ich konstrukcji.
  • W&Kaliszu przy ul. Sukienniczej przewrócone drzewo uszkodziło 2&samochody osobowe
  • W Nowych Skalmierzycach drzewo uszkodziło linię wysokiego napięcia i samochód osobowy.
  • W Rawiczu zginął rowerzysta, którego przywalił konar .
  • W Sycowie (powiat pleszewski) powalone drzewo utrudniało przejazd przez krajową 25, a w samym mieście, przy ulicy Matejki i Komorowskiej wiatr zerwał dachy.
  • W Jarocinie zwalone drzewo zablokowało wejście do kwiaciarni przy ulicy Śródmiejskiej. Nikomu nic się nie stało, ale wewnątrz uwięzieni byli ludzie – uwalniać musiała ich straż pożarna.&
  • W Kępnie doszło do pożaru transfomratorów.
  • W Lesznie zalaniu uległy piwnice Sądu Okręgowego i Urzedu Miasta.

Łącznie strażacy województwa wielkopolskiego do 6 rano& 24 lipca interweniowali 1122 razy. Zgłoszenia dot. usuwania skutków nawałnicy cały czas są odbierane i pracy przed strażakami jest jeszcze sporo. W wyniku nawałnic, które przeszły nad woj. Wielkopolskim 31 osób trafiło do szpitali, a 2 zginęły. W działaniach udział brało 267 zastępów (920 osób) oraz 934 zastępy OSP (4658 osób).

Opis: Wojtek Śniegula.
Foto: Daniel Aleksandrzak(3) i KM PSP Kalisz(1,2).

Serdeczne podziękowania dla OSP Skalmierzyce za umożliwienie obserwacji Ich wszystkich działań.

o autorze

Redakcja