2 września, kilkanaście minut po północy w miejscowości Bronibór (gmina Szczytniki) doszło do groźnego pożaru budynku inwentarsko – składowego. 62 strażaków z kaliskich Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin Szczytniki i Opatówek całą dobę walczyło z ogniem.


Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowana KM PSP w Kaliszu zgłoszenie o pożarze otrzymał o godzinie 0:14. Po uzyskaniu informacji o olbrzymim ogniu na miejsce zdarzenia wysłał GCBA 5/32 z JRG 2 (rejon chroniony), SLOp i GCBA 4/24 z JRG 1, zaczął alarmować również jednostki OSP, posiadające pojazdy ze zbiornikami wodnymi, z gmin Szczytniki i Opatówek, powiadomił także policję.

Mimo późnej pory już z daleka było widać dużą łunę ognia i silne zadymienie. Na miejscu strażacy zastali trudną sytuację. Płonął cały dach pokryty azbestowo – cementowymi płytami oraz znajdujące się na poddaszu zboże i słoma. Ewakuować należało trzodę chlewną i bydło, zagrożony także był budynek składowy. Z tego powodu działania, pierwszych przybyłych na miejsce zdarzenia jednostek, skupiły się na ewakuacji zwierząt hodowlanych oraz podawaniu prądów wody w obronie na sąsiedni budynek. Przybyłe pogotowie energetyczne odłączyło energie elektryczną.

Gdy do Broniboru przybył samochód SLOp, kierowanie nad działaniami przejął Zastępca Dowódcy JRG nr 1 w Kaliszu.

Celem polepszenia zaopatrzenia wodnego KDR poprosił o zadysponowanie na miejsce pożaru samochodu cysterny z JRG 1.

Na początku akcji, w trakcie ewakuacji udało się uratować 200 świń i 9 sztuk bydła, niestety w skutek dymów pożarowych oraz odniesionych poparzeń 20 świń padło. Po ewakuacji wszystkich możliwych zwierząt oraz przybyciu wystarczającej ilości sił i środków podjęto natarcie okrążające.

Celem podania prądów wody, z góry, na palącą się słomę, na miejsce pożaru przybył SH 24 z JRG 2. Dowódca akcji poprosił również o przysłanie na miejsce weterynarzy z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii Chlewnej aby zajęli się ocalałymi zwierzętami.

W trakcie prób ratowania dobytku poparzeniom twarzy uległ właściciel gospodarstwa. Strażacy udzielili pierwszej pomocy poszkodowanemu okrywając go folią termoizolacyjną oraz zakładając mu opatrunki hydrożelowe. Po przybyciu na miejsce karetki specjalistycznej z Kalisza i zbadaniu rannego przez zespół pogotowia, właściciel na własne żądanie pozostał na miejscu zdarzenia.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej strażacy przystąpili do częściowej rozbiórki budynku, grożącej zawaleniem. Zajęli się także wydostawaniem na zewnątrz oraz dogaszaniem ciągle tlących się pięćdziesięciu ton siana. Zadanie to było utrudnione ponieważ na poddaszu zalegały duże bale siana, które jest znacznie ciężej przenosić widłami, niż małe snopki, wytwarzane przez presy starych konstrukcji. Spaleniu uległo również sto ton zboża.

Przed godzina ósmą samochody JRG udawały się do bazy celem podmiany kolegami z nowej zmiany. W późniejszym czasie komendant ZOG gminy Szczytniki zajął się podmianą strażaków OSP, część jednostek udała się do bazy.

Działania straży pożarnej trwały do godziny 0:00, wtedy ostatnie samochody odjechały z miejsca zdarzenia do swoich baz.

Przyczyna pożaru jest w trakcie ustalania.

Powierzchnia pożaru wyniosła 480 m. kw. Straty wyniosły 300 tysięcy złotych. Strażacy uratowali mienie o wartości 200 tysięcy złotych.

W akcji udział wzięły:

Jednostki Ratowniczo – Gaśnicze;

 • GCBA 5/32 – Man – JRG 2 Kalisz,
 • GCBA 9,5/60 – Man – JRG 2 Kalisz,
 • SH 24 – Volvo – JRG 2 Kalisz,
 • GCBA 4/24 – Star – JRG 1 Kalisz,
 • GCBM 20/16 – Tatra – JRG 1 Kalisz,
 • SLOp – Volkswagen – JRG 1 Kalisz,

Ochotnicze Straże Pożarne;

 • GCBA 5/32 – Jelcz – OSP Szczytniki (KSRG),
 • GCBA 8/32 – Tatra – OSP Szczytniki (KSRG),
 • SLRt – Żuk – OSP Szczytniki (KSRG),
 • GBA 2,5/16 – Star – OSP Iwanowice (KSRG),
 • GBM 2,5/8 – Star – OSP Staw (KSRG),
 • GBA 2,5/16 – Star – OSP Opatówek (KSRG),
 • SLRt – Volkswagen – OSP Opatówek (KSRG),
 • GBM 2/8 – Star – OSP Cienia II,
 • GBA 2,5/16 – Star – OSP Kuczewola.

Noc z poniedziałku na wtorek dla strażaków powiatu kaliskiego była bardzo pracowita, bowiem kilkanaście minut po godzinie piątej w miejscowości Morawin (gmina Ceków) doszło do tragicznego wypadku drogowego, w wyniku którego 2 osoby zginęły i 6 zostało rannych. Więcej informacji w następnej wiadomości.

Foto i opis: Wojciech Śniegula.

o autorze

Redakcja