W dniu 20 czerwca 2011 roku, w okolicach miejscowości Gowarczów (woj. świętokrzyskie, pow. konecki) doszło do groźnie wyglądającego wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej relacji Grójec – Końskie. Na miejscu działali także strażacy.

Do wypadku doszło około godziny 14:18. Według relacji kierujących pojazdami biały Volkswagen Transporter udający się w kierunku Końskich wyprzedzał rowerzystę poruszającego się poboczem, w tą samą stronę. W momencie wykonywania manewru uszkodzeniu uległa prawdopodobnie lewa, tylna opona, co spowodowało utratę panowania nad autem, które zjeżdżając do rowu po przeciwległej stronie jezdni zostało uderzone przez prawidłowo poruszającego się w kierunku Grójca dostawczego Mercedesa.

Świadkami zdarzenia było dwóch strażaków – ochotników oraz policjant. To właśnie oni zabezpieczyli miejsce zdarzenia za pomocą trójkątów ostrzegawczych, wezwali służby ratownicze, ocenili czy uszkodzone auta nie stwarzają dodatkowego zagrożenia oraz dokonali rozpoznania, czy żaden z uczestników nie wymaga natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy. O godzinie 14:20 o zdarzeniu powiadomiono Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Końskich. Podczas rozmowy telefonicznej z dyspozytorem, poinformowano go, iż w wypadku uczestniczą dwa samochody – jeden znajdujący się poza pasem jezdni, drugi blokujący pas ruchu. Z obu pojazdów wyciekają płyny eksploatacyjne, na jezdni znajduje się olej, a pomocy medycznej wymaga pasażer dostawczego Mercedesa, który choć komunikatywny, posiada zranienia twarzy spowodowane szkłem stłuczonej przedniej, czołowej szyby.

Już po kilkunastu minutach na miejsce dotarły wszystkie służby ratownicze – lekki samochód ratownictwa drogowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Końskich, średni gaśniczy z OSP Gowarczów oraz karetka pogotowia i radiowóz Wydziału Ruchu Drogowego KPP. Osobę poszkodowaną przekazano pod opiekę zespołu ratowniczego, natomiast strażacy zajęli się odłączaniem akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, sorbowaniem wycieków płynów eksploatacyjnych oraz uprzątnięciem jezdni za pomocą prądu wody. W momencie prowadzenia akcji zapaleniu uległa instalacja elektryczna w Mercedesie. Na szczęście szybka reakcja strażaka, który użył gaśnicy proszkowej, pożar nie zdołał się rozprzestrzenić.

Droga na której doszło do zdarzenia przez około 20 minut była całkowicie nieprzejezdna. Akcję zakończono dopiero wtedy, kiedy uszkodzone pojazdy znalazły się na lawetach. Za spowodowanie tego wypadku drogowego karę poniesie prawdopodobnie kierujący białym VW Transporterem.

W akcji udział wzięły:

  • 431[T]40 – GLBARd 1/1 – Renault Mascott – JRG Końskie
  • 439[T]71 – GBA 2,5/16 – Star 244 – OSP Gowarczów
  • S – Mercedes Benz Sprinter – Pogotowie Ratunkowe Kielce (oddział Końskie)
  • S312 – Kia Cee’d – WRD KPP Końskie

o autorze

Redakcja