Dzisiaj około godz. 15:30 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Lęborku wpłynęło zgłoszenie o podtopieniu budynków gospodarczych w miejscowości Drętowo. Ta niebezpieczna sytuacja spowodowana jest przez tworzące się zatory na rzece Okalica.

[galeria=3,prawa]Na miejsce udały się siły i środki z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku, które po wstępnym rozpoznaniu stwierdziły, że podwyższający się stan rzeki spowodowany jest między innymi przez dwa większe zatory na rzece tworzące się przez krę – jeden przy ul. Staszica, a drugi przy ul. Abrahama w Lęborku.

Nurt rzeki zamarza od dołu, co powoduje podwyższenie się stanu wody, a to z kolei prowadzi do lokalnych podtopień. Strażacy pod dowództwem str.kpt. Bogdana Madeja próbowali z pomocą wszelkich dostępnych środków udrożnić w tych miejscach koryto rzeki z kry i zamarzniętego lodu, niestety po kilkugodzinnych działaniach podręcznym sprzętem i siłami ratowników udało się udrożnić ok, 20 m koryta.

Do usunięcia pozostałych zatorów, ze względu na grubość pokrywy lodowej, niezbędny jest ciężki sprzęt, który powinien szybko i skutecznie rozwiązać ten problem. Sytuacja jest ciągle monitorowana.

o autorze

Redakcja