„Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda” – pod takim hasłem zorganizowano tegoroczny konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjów w ramach XII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży. W ubiegły czwartek przeprowadzono podsumowanie konkursu, nad którym patronat sprawował Ryszard Wenta, starosta lęborski i Urszula Mućko, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Zespół Wizytatorów w Lęborku.

– Konkurs trwał od 21 stycznia do 22 kwietnia i zaprosiliśmy do niego wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja oraz inne placówki oświatowo-wychowawcze z powiatu lęborskiego – informuje Roman Wypasek, kierownik Referatu Bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym. – Do finału wpłynęły prace z 15 placówek oświatowych.

Przybyłych gości i laureatów konkursu przywitała Teresa Szczepańska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i Roman Wypasek ze starostwa. Bogdan Madej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku zaprezentował pokaz multimedialny, w którym przedstawił, w jaki sposób strażacy pomagają ludziom. Prelekcja ta związana była z tematem tegorocznego konkursu, czyli „Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda”. Nagrody wyróżnionym wręczali, starosta lęborski, radni Witold Piórkowski i Andrzej Dziembowski, przedstawiciele jury, Halina Krzewniak i Teresa Szczepańska.

– Mogli państwo zauważyć, że wymieniliśmy nazwiska laureatów tylko kilku placówek, a wpłynęły do nas przecież prace aż z 15 szkół – wyjaśnia Halina Krzewniak, przedstawiciel jury. – Wszystkie prace były piękne, ale ich poziom był różny i na tym tle najlepiej wypadły prace uczniów lęborskich szkół. Ja bym tylko prosiła, by w przyszłym roku, oprócz prac pastelami, dzieci wykorzystały także inne techniki, na przykład malarstwo. Pociągnięcie pędzlem na papierze może w bardzo ładny sposób przedstawić żywioły z jakimi zmagają się strażacy.

Na zakończenie dzieci mogły zobaczyć samochody i sprzęt strażacki, jakim przyjechali pod Młodzieżowy Dom Kultury strażacy z Komendy Powiatowej PSP.

[galeria=2,srodek]

Adam Reszka – Tygodnik Lęborski

o autorze

Redakcja