30 września w sobotę odbył się po raz pierwszy w powiecie lęborskim strażacki bieg na orientację. Całość imprezy odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie nad Jeziorem Brody w Krępkowicach. Bieg okazał się ogromnym sukcesem i dobrą wróżbą na przyszłość, ponieważ w tych okolicach tego typu imprez jest jak na lekarstwo. 

W rywalizacji udział wzięły łącznie 24 drużyny strażackie.  W śród nich znaleźli się zarówno doświadczeni biegacze, jak i amatorzy, młodzież a także rodziny z dziećmi, które chciały aktywnie spędzić sobotnie przedpołudnie. Łączna liczba uczestników to 82 osoby. Gościnnie wystąpiły również SGPR OSP Gdańsk oraz OSP Łęczyce (MDP).

fot. Organizator

Imprezie towarzyszył strażacki piknik rodzinny, który niósł za sobą wiele atrakcji, m.in. pokaz  wykonany przez zastęp SLRR Nissan Navara plus łódka aluminiowa 479 Ł2 pod dowództwem komendanta OSP Łeba dh Sebastiana Kluska – każdy z uczestników miał możliwość przepłynięcia się łodzią oraz uczestnictwa w pokazach. Odbyły się także ciekawe gry i zabawy, zorganizowane przez OSP Łebunia. Na wszystkich uczestników oraz gości czekała strażacka grochówka przygotowana przez OSP Pogorszewo. Było również ognisko, kiełbaski oraz słodki poczęstunek.

Bieg realizowany był na dystansie 8 km [trasa B – ilość PK -16] (dorośli) oraz 5 km [trasa A – ilość PK – 10] (MDP). Zawodnicy na starcie otrzymali mapę okolicy z zaznaczonymi punktami ukrytymi w lesie. Oprócz szybkości liczyła się tutaj umiejętność dobrej orientacji w terenie i czytania mapy. Na mecie na wszystkich zawodników czekał medal za ukończenie biegu.

Pomysłodawcą imprezy był dh Radosław Wroński – prezes OSP Łebunia, w organizację chętnie włączył się Urząd Gminy w Cewicach – z ramienia urzędu pracę koordynował Pan Zbigniew Maksymiuk – Inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i ochrony p.poż. Nad częścią merytoryczną czuwał zaprzyjaźniony Pomorski Klubu Orientacji HARPAGAN z Gdańska, który jest specjalistą w organizacji imprez tego typu, czego mogliśmy doświadczyć w kwietniu br. goszcząc ich w Cewicach podczas imprezy HARPAGAN – 53, nad którą patronat honorowy objął wówczas Wójt Gminy Cewice.

Organizatorzy I Bieg na orientację drużyn strażackich zachęceni dużym odzewem i zadowoleniem wśród uczestników zapewniają, że kolejna impreza już za rok i to na większą skalę! Organizatorzy mogą również liczyć na pomoc naszego serwisu w propagowaniu tego wydarzenia na całą Polskę! 

Oto jak przedstawia się lista zwycięzców w pierwszym biegu na orientację w powiecie lęborskim:

KATEGORIA DOROSŁE DRUŻYNY POŻARNICZE – MĘŻCZYŹNI

I MIEJSCE – SGPR OSP Gdańsk, w składzie: Gniadek Monika, Jóźwiak Piotr
II MIEJSCE OSP Łebunia, w składzie: Pipka Wiesław, Myszk Piotr, Ruła Rafał
III MIEJSCE – OSP Pieski, w składzie: Kandzorra Andrzej, Kandzorra Przemysław, Kretf Krystian 

KATEGORIA DOROSŁE DRUŻYNY POŻARNICZE – KOBIETY

I MIEJSCE – OSP Cewice – 1, w składzie: Salabura Maria, Choszcz Martyna, Niedźwiecka Aleksandra
II MIEJSCE OSP Cewice – 2, w składzie: Keller Ewa, Cybula Martyna, Mazanowska Karolina
III MIEJSCE – OSP Łebunia – 1, w składzie: Reclaf Kamila, Reclaf Hanna, Labuda Weronika

MDP CHŁOPCY

I MIEJSCE – OSP Lębork –2, w składzie: Kuczyński Patryk, Makurat Mikołaj
II MIEJSCE KP PSP Lębork – 1, w składzie: Krzemiński Michał, Krzemiński Mateusz, Krzemiński Bartosz
III MIEJSCE – KP PSP Lębork – 2, w składzie: Chomiczewski Cezary, Chomiczewska Oliwia

MDP DZIEWCZYNY

I MIEJSCE – OSP Łebunia –2, w składzie: Gerlach Aleksandra, Wenta – Myszk Aleksandra, Myszk Julia
II MIEJSCE OSP Łęczyce, w składzie: Lubocka Patrycja, Boryło Zuzanna, Soldatke Martyna
III MIEJSCE – OSP Łebunia – 1, w składzie: Reclaf Aleksandra, Czaja Aleksandra, Lidzbarska Karolina

o autorze

Redakcja