Wczorajszy dzień śmiało można zaliczyć do jednego z najbardziej pracowitych dni dla strażaków z powiatu lęborskiego. W ciągu paru godzin ratownicy wzywani byli do czterech poważnych zdarzeń na terenie swojego powiatu.

&

Przed godziną 15:00 w Ługach (gmina Nowa Wieś Lęborska) doszło do groźnej kolizji dwóch aut i motocyklisty. Kierujący samochodem osobowym marki Renault Megane jechał przeciwnym pasem ruchu omijając pozostałe pojazdy oraz wysepki. Widząc to kierowca Renault Kangoo próbował ratować się zjeżdżając na pobocze, został jednak uderzony w bok. Mniej szczęścia miał jadący za Kangoo motocyklista, który zderzył się czołowo z pędzącym Meganem. Z obrażeniami nóg został przetransportowany przez zespół pogotowia ratunkowego do lęborskiego szpitala. Łącznie w kolizji ucierpiały trzy osoby. Ich stan nie jest poważny – po opatrzeniu obrażeń zostały zwolnione ze szpitala. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory i zneutralizowali płyny eksploatacyjne, które rozlały się na jezdni w wyniku uszkodzenia pojazdów.

&

&

W tym samym czasie dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania dostał informacje, że w pobliżu Maszewka, na skrzyżowaniu (gmina Wicko) doszło do kolizji trzech pojazdów. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wicka oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku (zastęp GBA został zadysponowany prosto z wypadku z Ługów). Prawdopodobnie kierowca samochodu marki Audi wymusił na skrzyżowaniu pierwszeństwo na kierowcy samochodu marki Seat. Auta po zderzeniu zjechały na przeciwny pas ruchu i uderzyły w trzeci pojazd. Pojazdy zostały poważnie uszkodzone, jednak na szczęście żaden z pasażerów nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Do groźnego zdarzenia doszło również w Krakulicach (gmina Wicko). Tam strażaków wezwano do wypadku z udziałem maszyny rolniczej. Traktor z przyczepą przewrócił się podczas zjeżdżania ze wzniesienia. W ciągniku nie była zamontowana kabina i podczas przewrotu traktorzysta wypadł z pojazdu i został przygnieciony maszyną. Do zdarzenia zadysponowano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przetransportowało poszkodowanego w stanie ciężkim prawdopodobnie do Akademii Medycznej w Gdańsku. Strażacy asystowali ratownikom medycznym w działaniach, a także zabezpieczyli i zorganizowali tymczasowe lądowisko dla śmigłowca LPR.

W momencie, kiedy śmigłowiec startował z poszkodowanym strażacy dostali informację o rozlanej plamie oleju na odcinku Białogarda – Krępa Kaszubska (droga wojewódzka 214). Okazało się, że doszło do rozszczelnienia zbiornika z olejem opałowym w jednej z naczep samochodu ciężarowego. Wyciek substancji został zauważony dopiero w miejscowości Krępa Kaszubska (gmina Nowa Wieś Lęborska), gdzie zadysponowano około pięć zastępów straży pożarnej w celu zneutralizowania substancji ropopochodnej.

Około godziny 20:00 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze foteli oraz śmieci w jednym z pustostanów na ul. Traugutta. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp z JRG Lębork, który za pomocą linii szybkiego natarcia szybko poradził sobie z pożarem.

o autorze

Redakcja