Wczorajszy dzień śmiało można zaliczyć do tych cięższych, jeżeli chodzi o pracę strażaków w powiecie lęborskim. Po godzinie 19:00 oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku odebrał zgłoszenie o pożarze piwnicy w Leśnicach. Na miejsce zdarzenia zadysponowano ciężki samochód gaśniczy z JRG Lębork oraz dwa ciężkie zastępy z OSP Nowa Wieś Lęborska.

Na miejscu zdarzenia strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych po szybkim rozpoznaniu rozpoczęli działania gaśnicze. Nie obyło się bez interwencji pogotowia ratunkowego – poszkodowana została jedna osoba, mieszkaniec bloku, który podjął się gaszenia pożaru przed przyjazdem strażackich służb.&

W trakcie działań do Powiatowego Stanowiska Kierowania dotarło następne zgłoszenie – pali się mieszkanie na ul. Marii Skłodowskiej Curie (na przeciwko Urzędu Miasta). Natychmiast zadysponowano ciężki zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku (GCBA 5/24) oraz jeden ciężki (GCBA 6/32) z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Lęborskiej, który działał aktualnie przy pożarze piwnicy w Leśnicach.

Na miejscu stwierdzono, iż pali się mieszkanie na trzecim piętrze. Strażacy w aparatach powietrznych i szybkim natarciem dostali się po wyważeniu drzwi do środka mieszkania, który było dość silnie zadymione. Po wstępnej penetracji okazało się, że na łóżku w półprzytomny leży młody mężczyzna, lokator. Strażacy natychmiast ewakuowali go na zewnątrz bloku mieszkalnego, gdzie udzielili mu pierwszej pomocy, między innymi podając tlen.

Na miejsce kierował się już zespół pogotowia ratunkowego, który w między czasie prowadzonych działań gaśniczych przejął poszkodowanego od strażackich ratowników. Na miejsce dotarł również oficer operacyjny – dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku st. kpt. Bogdan Madej, który przejął dowództwo nad całością akcji.

Strażakom pozostało jedynie zabezpieczyć miejsce zdarzenia, dokładnie sprawdzić mieszkanie oraz je oddymić. Szczęście w nieszczęściu, że dzięki szybkiej i sprawnej akcji strażaków udało się uratować życie młodego człowieka oraz zmniejszyć szkody materialne do minimum. Prawdopodobnie lokator pozostawił coś „na garnku” i usnął.

Po zakończeniu działań oby dwa zastępy zostały zadysponowane do pożaru traw przy Parku Chrobrego w Lęborku.

[galeria=15,lewa]W tym samym czasie dyżurny straży pożarnej odebrał kolejne już zgłoszenie – pożar samochodu na przeciwko budynku Starostwa. Na miejsce wyruszył zastęp GBArt z JRG Lębork. Według wstępnych informacji doszło do podpalenia Skody, dzięki strażakom zaparkowane obok samochody nie uległy żadnym szkodom.

Zdjęcia dzięki uprzejmości4tygodnie – http://www.info4.pl

o autorze

Redakcja