W dniach 17 i 18 grudnia policjanci z KPP Lębork wraz ze Strażą Graniczną, Inspekcją Transportu Drogowego, Żandarmerią Wojskową oraz Strażą Pożarną prowadzą na drogach powiatu lęborskiego działania blokadowo-kontrolne.

W czwartek i piątek, przez cały dzień na drogach w powiecie lęborskim można napotkać patrole służb mundurowych. W akcji bierze udział około 30 funkcjonariuszy – policjanci z drogówki, jak i prewencji, funkcjonariusze straży granicznej i żandarmerii wojskowej z psem do wykrywania narkotyków. W czwartek, z powietrza akcji asystował policyjny śmigłowiec, na pokładzie którego oprócz załogi znalazł się policjant oraz strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku ze sprzętem do udzielania pierwszej pomocy. Załoga śmigłowca patrolowała główne drogi powiatu, w szczególności krajową 6 oraz drogę 214. Punkty blokadowo-kontrolne usytuowano na wszystkich głównych drogach wylotowych z powiatu lęborskiego – w kierunku Słupska, Gdańska, Łeby i Bytowa.

– Podczas akcji funkcjonariusze sprawdzają zarówno pojazdy osobowe, jak i ciężarowe. Kontrole są prowadzone zarówno wyrywkowo, jak i wtedy, kiedy coś wróci naszą uwagę – wyjaśnia mł. asp. Daniel Pańczyszyn z KPP w Lęborku. – Kontrolujemy też zachowanie kierowców na drogach, szczególnie dostosowywanie się do ograniczeń prędkości. Sprawdzany jest również stan techniczny pojazdów.

Inspekcja Transportu Drogowego sprawdza prawidłowość dokumentacji przewożonych towarów przez samochody ciężarowe oraz ich stan techniczny, Policjanci – czy po drogach powiatu nie poruszają się auta kradzione. Sprawdzane jest również, czy numery nadwozia w dowodzie rejestracyjnym pojazdu zgadzają się ze stanem faktycznym. Kontrolowana jest trzeźwość kierowców. W niektórych przypadkach kierowcy badani byli również narkotestami.

Działania tego typu są cyklicznie organizowane prze lęborską drogówkę już po raz trzeci. Mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu oraz wzmożone kontrole pojazdów i przewożonych ładunków, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców, jak też niesprawnych technicznie pojazdów. Pierwszego dnia, podczas trwających do godzin wieczornych działań, kontrolom poddano 308 pojazdów, zatrzymano 24 dowody rejestracyjne, ukarano mandatami 46 kierowców na kwotę ponad 4,5 tyś złotych. W ciągu tych 12 godzin wzmożonych kontroli nie zatrzymano ani jednego kierowcy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci są zadowoleni z efektów pierwszego dnia akcji. – Cieszy nas postawa kierowców. Do tej pory nie zatrzymano ani jednego kierującego, który byłby nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków – mówi Daniel Pańczyszyn.

Przygotowała: Natalia Dramińska

o autorze

Redakcja