Około godziny 17:45 oficer dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Lęborku odebrał zgłoszenie o wypadku cysterny, która uderzyła w drzewo na drodze powiatowej nr 214 (Lębork – Łeba) tuż za miejscowością Stęknica. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie, Wicku oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lęborku.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód ciężarowy (cysterna), która przewoził odpady z odwiertów w Łebieniu, gdzie poszukiwane są złoża gazu łupkowego, na prostym odcinku drogi złapała pobocze i z impetem uderzyła w przydrożne drzewo. Osoba kierująca uniknęła obrażeń, jednak pasażera z obrażeniami ciała (między innymi połamane ręce oraz noga) ratownicy musieli ewakuować z pojazdu za pomocą specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Jak się okazało, kierujący cysterną 29-latek był nietrzeźwy, miał prawie jeden promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Za jazdę po pijanemu grozi mu 2 lata pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku do 8 lat.

Zadanie strażaków polegało na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnienie osoby poszkodowanej oraz udzieleniu jej pierwszej pomocy, zneutralizowanie płynów eksploatacyjnych oraz wypompowaniu oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika paliwa.

Okoliczności tego wypadku bada policja. Około godziny 20:20 odcinek drogi Stęknica – Łeba był jeszcze całkowicie zablokowany.

o autorze

Redakcja