19 kwietnia, godzinie 15:39, do stanowiska kierowania KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęła informacje o pożarze szkoły w miejscowości Gostyczyna (gmina Nowe Skalmierzyce). Dyżurny PSK natychmiast zadysponował na miejsce znaczne siły i środki.


Na miejscu pożaru jako pierwsi pojawili strażacy z OSP Gostyczyna, których remiza była oddalona od szkoły zaledwie kilkadziesiąt metrów. Dowódca po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdził, że pali się dach przyległej do szkoły, remontowanej sali gimnastycznej.

Chwilę później na miejscu zjawiły się: GBA 2,5/16 – OSP Skalmierzyce, GCBA 5/32, SH 24 – JRG Ostrów Wielkopolski oraz GCBA 9,5/60 – JRG2 Kalisz.

[galeria=1,prawa]Ratownicy w aparatach ODO weszli do środka budynku rozwijając jednocześnie linię gaśniczą, następnie wydostali się na dach i podali dodatkowy prąd wody na palące się drewniane, obłożone papą pokrycie dachu. Pożar został zlokalizowany.

Dzięki sprawnemu działaniu i szybkiej interwencji ogień nie zdążył się rozwinąć i nie objął całej powierzchni dachu. Gdyby jednak jednostki przybyły na miejsce chwilę później mogło być dużo groźniej, bowiem drewno i tkanina nasycona masą smołową (papa) stwarzały idealne warunki palne.

[galeria=2,lewa]Działania polegały na podaniu czterech prądów wody w natarciu na palący się dach, a następnie na częściowej jego rozbiórce. Powierzchnia pożaru wyniosła około 150 mkw.

W szkole na szczęście nie było już większości uczniów, a niewielka ich garstka opuściła budynek przed przybyciem straży.

W akcji udział wzięły wyżej wymienione zastępy w sile 22 strażaków. Na miejscu obecna była policja oraz pogotowie energetyczne.

Akcja została zakończona godzinie 17:30.

Pożar powstał w wyniku nieodpowiedniego zakładania na dach papy termozgrzewalnej przy pomocy palnika przez firmę remontującą.

Foto i opis: Wojciech Śniegula

o autorze

Redakcja