Czwartek i piątek były pracowite również dla strażaków z powiatu pruszkowskiego (woj. mazowieckie), zamieszkiwanym przez 155,459 tyś mieszkańców. Z uwagi na przechodzący przez Polskę orkan Ksawery, również tu nie zabrakło interwencji w związku z połamanymi drzewami, czy też zerwanymi liniami energetycznymi i wypadkami pojazdów. Uszkodzonych zostało też kilka budynków i pojazdów.

W czwartek około 20:30 strażacy rozpoczęli walkę ze skutkami orkanu. Pierwsze zgłoszenie otrzymali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie, dotyczyło ono powalonych na jezdnię dwóch drzew na ulicy Leśnej w Brwinowie. Jak się okazało po dojeździe na miejsce, na jezdni znajdowały się dwa drzewa, a sąsiednie dwa były mocno uszkodzone, została zerwana także linia telefoniczna.

Działania strażaków polegały na usunięciu powalonych drzew z drogi przy użyciu pił spalinowych oraz ścięciu uszkodzonych sąsiednich drzew przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej, natomiast zerwana linia telefoniczna została przekazana jej zarządcy. Załoga Policji, która przybyła na miejsce zamknęła ruchów na czas trwania akcji i wyznaczyła objazd.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło około godziny 22:20 strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie interweniowali na Alei Wojska Polskiego w związku ze złamanym konarem drzewa przy restauracji McDonald. Po dojeździe na miejsce okazało się, że złamany konar znajduję się na dwóch pojazdach, jeden typu bus drugi osobowy.

Działania strażaków polegały na usunięciu grubszego konara znajdującego się na pojazdach, a dalsze usunięcie drzewa zlecono zarządcy terenu. Na miejsce przybyła również Straż Miejska i Policja.

Około godziny 23:25 strażacy z OSP Brwinów zostali zadysponowani do zadymienia na ulicy Kolejowej w miejscowości Kanie Helenowskie. Jak okazało się na miejscu zadymienie było spowodowane pożarem sterty liści. Było to dla strażaków małe zaskoczenie. Ich działania polegały na ugaszeniu niewielkiego pożaru przy użyciu szybkiego natarcia.

Brwinowscy strażacy kolejne zgłoszenie otrzymali tuż po godzinie 03:00 na ulicę Grodziską w Brwinowie. Tam również doszło do zwalenia się drzewa na jezdnię, niestety w tym przypadku również została zerwana linia telefoniczna. Działania strażaków znów się powtórzyły i polegały na usunięcia drzewa przy użyciu pił spalinowych. Informację o zerwanej linii przekazano jej zarządcy.

Tuż przed godziną 06:00 pruszkowscy strażacy podjęli interwencję dotyczą kolejnego drzewa znajdującego się na jezdni w miejscowości Granica. Okazało się, że tylko niewielki fragment powalonego drzewa znajduje się na jezdni, ich działania polegały na usunięciu danego kawała drzewa.

Około godziny 07:40 strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie, zostali zadysponowani do miejscowości Słomin w związku z drzewem powalonym na budynek mieszkalny. Po dojeździe na miejsce zastano drzewa wysokości około 15 metrów znajdujące się na budynku. Strażacy przystąpili do jego ostrożnego usunięcia z kosza drabiny mechanicznej. Niestety okazało się, że drzewo w chwili uderzenia w budynek znacznie zniszczyło pokrycie dachu oraz uszkodziło fragment konstrukcji budynku.

Około godziny 11:30 strażacy podjęli szybką interwencje na ulicy Stalowej w Pruszkowie. Został tam usunięty nadłamany konar mogący zagrozić znajdującemu się pod nim budynkowi mieszkalnemu.

Piątek również okazał się być dniem bardzo pracowitym dla strażaków powiatu pruszkowskiego. Tym razem większość działań dotyczyła zerwanych linii energetycznych.

Około godziny 11:00 strażacy udali się na ulicę Jaśminową w Brwinowie w celu oceny zagrożenia przez złamane drzewo. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu sytuacji, strażacy odstąpili od działań z uwagi na fakt, iż drzewo nie zagrażało bezpieczeństwu.

W drodze powrotnej najechali na powalone drzewo na ulicy Wiewiórek, jak się okazało spadające drzewo zerwało linię energetyczną i uszkodziło skrzynkę elektryczną. Ich działania ograniczyły się do zabezpieczenia miejsce zdarzenia i zamknięciu fragmentu ulicy dla pojazdów i pieszych z uwagi na obawy iż w przewody nadal mogą być pod napięciem, a następnie przekazaniu miejsca Straży Miejskiej.

O godzinie 17:00 strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie podjęli interwencję w celu wyciągnięcia z przydrożnego rowu radiowozu Policji. Po godzinie 19:00 strażacy udali się do kolejnego złamanego drzewa. Po dojeździe na miejsce okazało się, że złamane drzewo oparło się o sąsiednie w taki sposób że usunięcie go dostępnymi środkami nie było możliwe, z uwagi na brak możliwości dojazdu w to miejsce drabiny mechanicznej, po zabezpieczeniu miejsce zdarzenia strażacy odstąpili od dział. Usunięcie drzewa zostało zlecone firmie zajmującą się wycinką drzew.

W sumie strażacy z powiatu pruszkowskiego podejmowali blisko 40 interwencji dotyczących połamanych drzew oraz zerwanych linii energetycznych i telefonicznych. Uszkodzonych zostało kilka budynków mieszkalnych. Wiele miejscowości w powiecie w tym również sam Pruszków zostało pozbawionych prądu. Orkan Ksawery nie zlitował się także nad XIX wiecznym Parkiem Potulickich w Pruszkowie, wpisanym 23 marca 1963 do Rejestru Zabytków wraz z wieloma pomnikami przyrody oraz również zabytkowymi budynkami.

Silny wiatr i towarzyszące mu śnieżyce wyrządziły również spory paraliż komunikacyjny. Zerwana została trakcja zasilająca pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), uszkodzone zostały również rozjazdy.
Jak co roku zaskoczenie drogowców i zarządców dróg nadejściem zimy, doprowadziło do powstania ogromnych korków na terenie całego powiatu, oraz wielu kolizji i krajobrazu aut znajdujących się w przydrożnych rowach. Z uwagi na brak prądu wiele dróg zostało pozbawionych oświetlenia oraz sygnalizacji świetlnej.

Do walki ze skutkami wyrządzonymi przez „Ksawerego” zadysponowano niemal wszystkie jednostki z terenu powiatu. Wspomagały je Policja, Straż Miejska i Pogotowie Energetyczne.

o autorze

Redakcja