W dniu dzisiejszym około godziny 8:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP Złotoryja zadysponował zastęp OSP Świerzawa do zdarzenia drogowego w miejscowości Nowy Kościół, strażacy ochotnicy niestety nie dojechali na miejsce zdarzenia.

Udając się do zdarzenia wóz gaśniczy najprawdopodobniej wpadł w poślizg i zjechał na przeciwległy pas ruchu uderzając czołowo w nadjeżdżające auto dostawcze. Uderzenie było na tyle mocne, że zmiażdżyło kabinę samochodu i uwięziło kierowcę w kabinie pojazdu. Na miejsce zdarzenia zadysponowano natychmiast trzy zastępy straży z JRG Złotoryja (dwa średnie wozy gaśnicze oraz samochód operacyjny), zastęp OSP Sokołowiec, OSP Świerzawa (pojazd specjalny lekki ratownictwa technicznego), zespół pogotowia ratunkowego, a także patrol policji.

zlotoryja1

fot: KPP w Złotoryi

Pierwsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe. Następnie ratownicy wykonali pełen dostęp do poszkodowanego kierowcy przez stopniowe usuwanie oraz wycinanie i rozbieranie elementów kabiny za pomocą sprzętu hydraulicznego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano również Lotnicze Pogotowie ratunkowe, które przetransportowało śmigłowcem rannego kierowcę do szpitala we Wrocławiu.

fot.KPP w Złotoryi

Zdjęcie: KPP w Złotoryi

Życiu kierowcy nie zagraża niebezpieczeństwo. W zdarzeniu żaden ze strażaków nie odniósł obrażeń. Do działań związanych z wyciągnięciem samochodów zadysponowano także Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z JRG Bolesławiec. Droga w tym miejscu przez kilka godzin była nieprzejezdna.

Opracowanie: Złotoryja112 / zdjęcie: Rafał Gaudyn

o autorze

Redakcja