Do groźnego pożaru w budynku jednorodzinnym doszło wczoraj (21 stycznia) około godz. 14 w miejsowości Starszewy (gmina Lubowidz). Oficer dyżurny PSK natychmiast zadysponował na miejsce cztery zastępy Straży Pożarnej. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Zaniepokojeni sąsiedzi od razu powiadomili Straż Pożarną w Żurominie. Na miejsce zdarzenia wysłano dwa zastępy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Żuromin, a także po jednym zastępie gaśniczym z OSP Zielona oraz OSP Lubowidz. Po rozpoznaniu sytuacji natychmiast wkroczono do zlikwidowania pożaru.

Dyżurny z Powiatowego Stanowiska Kierowania przy KP PSP Żuromin zadysponował również karetkę pogotowia ratunkowego oraz pogotowie elektryczne. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Prawdopodobnie przyczyną zapalenia się zadaszenia był nadmiar sadzy w starym kominie. Akcja strażaków ratowników polegała na wejściu w aparatach ochrony dróg oddechowych do wnętrza domu, ewakuacji ludzi i wynoszeniu mebli. Następnie porościnano wieźbę dachową i inne palne konstrukcje dachu.

Pożar ten był dużym zagrożeniem dla domów mieszkalnych znajdujących się tuż obok palącego się budynku. Inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że spalony budynek nie nadaje się do ponownego zamieszkania. Pod koniec kierujący działaniem ratowniczym przekazał miejsce pożaru strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielunia w celu zabezpieczenia całego miejsca.

Wójt Gminy Lubowidz rozmawiał z pracownikami gminy o możliwości zapewnienia pomocy materialnej oraz lokalu zastępczego dla rodziny poszkodowanej w wyniku pożaru.

&

Tekst: Ewelina Wypych, zdjęcia: Andrzej Krzywda

o autorze

Redakcja