Kilka tygodni temu na mapie Polski pojawiła się nowa Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Została powołana na bazie Komendy Miejskiej PSP w Chełmie w województwie lubelskim.

SGPR ‘CHEŁM’ poziomu gotowości operacyjne ‘A’ została powołana 31 grudnia 2017 roku rozkazem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, na podstawie decyzji Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Składa się piętnastu strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1, a dowódcą grupy jest mł. bryg. Wojciech Chudoba, który na co dzień pełni funkcję Zastępy Dowódcy JRG 1.

Ze środków Komendy Wojewódzkiej PSP i Komendy Miejskiej PSP grupa została doposażona m.in. w wyposażenie indywidualne ratowników (kombinezony, obuwie, ochrona głowy i oczu, latarki, rękawice), geofon, wiertnicę rdzeniową, zestaw PSP R1, agregat prądotwórczy, pilarkę do betonu i stali, wykrywacz metali i wykrywacz przewodów pod napięciem.

Obecnie grupa nie posiada samochodu. Do przemieszczania się grupy przewidziany jest SLKw Opel Vivaro z KM PSP Chełm lub auto zastępcze zdolne do transportu członków grupy wraz z wyposażeniem.

W tym roku planowane jest przeszkolenie kilkunastu ratowników w zakresie umożliwiającym włączenie ich do grupy aby doskonalić umiejętności już nabyte oraz doposażyć grupę w sprzęt ułatwiający działania w tym zakresie.

Warto dodać, że w związku z utworzeniem SGPR ‘Chełm’ przestała istnieć SGPR ‘Lubartów’.

Foto. KM PSP Chełm

o autorze

Redakcja/Łukasz