Powstała Grupa Ratownictwa Medycznego ‘MAŁOPOLSKA 1’

Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powołał Grupę Ratownictwa Medycznego ‘MAŁOPOLSKA 1’.

Grupa została utworzona na bazie sił i środków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Krakowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

Bazę sprzętową z JRG 1 stanowią dwa pojazdy, to ciężki samochód ratownictwa medycznego Scania G370 z zabudową firmy WISS i lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Toyota Highlander. Oba pojazdy zakupiono w ramach projektu “Strażacka – mobilna izba przyjęć: etap I i II” sfinansowanego z Budżetu Obywatelskiego Miasta Kraków.

Trzeci samochód wchodzący w skład grupy to ambulans Fiat Ducato/AMZ ochotników z Chrzanowa.

Grupa posiada 3 namioty oraz sprzęt logistyczny pozwalający na zorganizowanie punktu medycznego tworzonego w przypadku zdarzeń masowych i długotrwałych akcji. GRMed może działać w kilku wariantach – od podstawowego zabezpieczenia niebezpiecznych akcji lub ćwiczeń realizowanych przez jednostki PSP, do punktu medycznego ze stanowiskiem przygotowanym do stworzenia małej sali reanimacyjnej jak i miejscami do zastosowania tlenoterapii i monitorowania pacjentów w oczekiwaniu na dalszy transport do szpitali, jako wsparcie dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego – informuje Małopolska Komenda Wojewódzka PSP.

Przed powołaniem grupy obie jednostki wchodziły w skład Plutonu Ratownictwa Medycznego “MEDYK”.

Foto. krakow112.pl, JRG 1 Kraków, Grzegorz Pitek

Exit mobile version