Na terenie województwa podlaskiego powstała Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza, proces szkolenia strażaków trwał kilka lat.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza ‘ŁOMŻA’ została powołana przez Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej 1 lipca 2017 roku. Funkcjonuje na bazie Komendy Miejskiej PSP w Łomży i jest w Centralnym Odwodzie Operacyjnym.

Grupa realizuje poziom gotowości operacyjnej ‘A’, co oznacza że jej głównym zadaniem jest lokalizacja osób zaginionych z zastosowaniem urządzeń nasłuchowych i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Obecnie liczy czternastu strażaków, którzy mają do dyspozycji m.in. urządzenie nasłuchowe – geofon, kamerę wziernikową, wiertnice rdzeniową, zestaw PSP R1. Dodatkowo strażacy posiadają wyposażenie indywidualne ratownika m.in. kombinezon jednoczęściowy, kask, obuwie, rękawice specjalne.

Dowódcą jest brygadier Piotr Chendoszko, na co dzień pełni funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej.

Do przewozu członków grupy wraz ze sprzętem przewidziane są trzy samochody znajdujące się w podziale bojowym jednostki. Wyjazd danego pojazdu uzależniony jest od jego gotowości operacyjnej w danej chwili. Dodatkowo KM PSP w Łomży posiada quada z przyczepą.

Rejonem chronionym SGPR ‘ŁOMŻA’ jest województwo podlaskie i powiat ostrołęcki w województwie mazowieckim.

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl