Do niedawna „Strażacy wspólnie przeciw białaczce” było akcją organizowaną przez druhów z OSP Krzeczyna Wielkiego na rzecz chorej na białaczkę, młodej mieszkanki Krzeczyna Wielkiego – Alicji Goś. Tak zaczęła się współpraca ochotników z DKMS.

Strażakom udało się przeprowadzić łącznie 10 akcji zbiórki potencjalnych dawców szpiku kostnego pod przewodnictwem DKMS. Taki rodzaj pomocy przyjął się w strażackim gronie z powiatu lubińskiego. Dlatego też postanowiono poszerzyć działalność. Tak powstał pomysł na stowarzyszenie, którego inicjatorem jest Paweł Gębalski wraz z żoną Małgorzatą. Strażacy-ochotnicy swoją pasję ratowania innych połączyli z wolontariatem DKMS.

Spotkanie założycielskie odbyło się w sobotę o godzinie 13:00 w świetlicy wiejskiej w Krzeczynie Małym. Udział w nim wzięli przedstawiciele OSP z Krzeczyna Wielkiego, Ścinawy, Rogoźnicy, Legnickiego Pola, Rzeszotar, Jawora, Jaczowa, Grodźca, a także delegacja z Lublińca przy udziale gościa specjalnego – prezesa OSP Zimna Woda., który jest jednocześnie Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubinie – Grzegorza Obary. Wybrano zarząd, na którego czele stanął druh Paweł Gębalski, a na zakończenie spotkania nowo powstałe stowarzyszenie otrzymało z rąk naczelnika jednostki OSP Krzeczyn Wielki kronikę z pierwszym wpisem od ofiarodawców.

Stowarzyszenie chce znajdować się wszędzie tam, gdzie się da: podczas imprez sportowych, imprez masowych, pikników itp. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbywać się będzie także w mobilnych punktach.

Stowarzyszenie Strażacy wspólnie przeciwko białaczce liczy obecnie 41 członków. Zapisać się do niego może każdy. Pierwsza akcja zbiórki potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w dniach 17-18 marca br. podczas otwarcia Stadionu w Ścinawie.

Szokujące dane ze strony DKMS:

  • Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę.
  • Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.
  • Niestety wielu Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie Dawcy.

Foto: Lubinextra!

 

 

o autorze

Redakcja