W dniu 10 września 2009 o godzinie 19.01 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Limanowej otrzymał telefoniczne zgłoszenie o pożarze budynków gospodarczych (obora, stodoła, spichlerz i szopa – pod jednym dachem) w miejscowości Słopnice Dolne. Do działań zadysponowano 2 samochody gaśnicze z JRG Limanowa, 7 zastępów z OSP w KSRG oraz 1 OSP z poza KSRG.

Po rozpoznaniu KDR nakazał podanie 3 prądów gaśniczych (1 prąd wody w natarciu na palące się zabudowania a 2 w obronie budynku mieszkalnego usytuowanego ok. 4 metry od budynków objętych pożarem). Po przybyciu na miejsce zdarzenia kolejnych jednostek podano dodatkowe 2 prądy gaśnicze w natarciu, na palące się budynki gospodarcze oraz zorganizowano dowożenie wody, wykorzystując wiejską sieć hydrantową (hydrant w odl. ok. 800 m.).

Następnie zbudowano stanowisko wodne na potoku Słopniczanka odległym [galeria=3,prawa]ok. 3 km od miejsca pożaru w związku z małą wydajnością sieci hydrantowej. Po lokalizacji pożaru budynków gospodarczych przystąpiono do rozbiórki konstrukcji dachowej oraz spalonych elementów budynków. Na miejsce pożaru przybył z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej oraz Oficer Operacyjny Powiatu.

Straty oszacowano na kwotę około 125 tys. zł (w tym budynki 55 tys.) – wartość uratowanego mienia wynosi około 300 tys. złotych. Łączna kubatura budynków objętych pożarem wynosiła 1960 m3.

Źródło: KP PSP w Limanowej

o autorze

Redakcja