24 sierpnia 2021 roku o godz. 01:17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mońkach wpłynęło zgłoszenie o pożarze kompleksu budynków magazynowych w miejscowości Potoczyzna, gm. Mońki.

Do zdarzenia zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w  Mońkach oraz z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gmin Mońki, Trzcianne, Goniądz, Jaświły  oraz GCBM 28/18 z JRG Nr 2 w Białymstoku.

W trakcie dojazdu pierwszych zastępów pożarem całkowicie objęty był murowany budynek magazynowy (stodoła). Dach budynku uległ zawaleniu. Do obiektu przyległe były inne budynki – dwa garaże i jeden budynek inwentarski. W stodole znajdowała się duża ilość bel słomy oraz licznie zgromadzone maszyny i sprzęt rolniczy. 

Łącznie podano 7 prądów wody w natarciu na palący się obiekt stodoły, a także w obronnie sąsiadujących obiektów. Działania były utrudnione ze względu na silne zadymienia i brak w początkowej fazie działań sprzętu do wywożenia słomy z wnętrza obiektu.

W trakcie działań wyciągano z  obiektu z wykorzystaniem ciągnika rolniczego palące się maszyny. W późniejszej fazie działań, dzięki wsparciu innego rolnika, wywożono na zewnątrz z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu palącą się słomę, gdzie ją następnie dogaszano.  Prowadzono prace rozbiórkowe części budynku stodoły.

W działaniach gaśniczych, które trwały ponad 12 godzin  brało udział łącznie 15 zastępów PSP i OSP (50 ratowników), Pogotowie Energetyczne oraz Policja.

Źródło: KP PSP Mońki 

o autorze

Redakcja/Łukasz