W minioną sobotę, około godziny 10:56, dyspozytor z Powiatowego Stanowiska Kierowania, otrzymał zgłoszenie o zwarciu instalacji elektrycznej, w skutek czego doszło do pożaru jednego z pomieszczenia w domu jednorodzinnym w miejscowości Gałązki Wielkie – 11 kilometrów od Skalmierzyc.

Właściciel budynku zgłaszając zdarzenie, poinformował, że ogień został właściwie ugaszony, ale są jeszcze materiały, które się tlą, a w domu panuje bardzo duże zadymienie. Ochotnicy ze Skalmierzyc, alarmowo udają się samochodem średnio gaśniczym na miejsce zdarzenia.

Po dotarciu załogi na miejsce, dowódca akcji zbiera potrzebne informacje od [galeria=2,prawa]właściciela domu, a dwóch strażaków w tym czasie w aparatach ochrony dróg oddechowych przeszukuje budynek i lokalizuje miejsce tlących się materiałów. Z rozmowy z mężczyzną dowiadujemy się, że w toalecie (na pierwszym piętrze) zamarzła woda, dlatego na podłodze w kierunku toalety, położono farelkę. Niestety, niezbyt nowoczesny, a raczej leciwy już sprzęt – zapalił się. Następnie ognień przedostał się na plastikowy kosz i klapę od sedesu – lekko nadpalona została również boazeria na ścianie w WC.

Działania naszej straży polegały na usunięciu nadpalonych elementów – nie było [galeria=4,lewa]potrzeby użycia w budynku substancji gaśniczych (np. gaśnicę, wodę) – a następnie przystąpiono do wietrzenia obiektu.

W wyniku pożaru, łazienka praktycznie cała jest do remontu, a ściany i sufity na całym pierwszym piętrze zostały pokryte sadzą. Akcja trwała około dwóch godzin.

Foto: Dh Michał Jaźwiec – OSP Skalmierzyce

o autorze

Redakcja