W środę 14 sierpnia kilka minut po godzinie 18 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze cegielni w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce strażacy ustalili, że pali się pokrycie dachowe wykonane z materiałów łatwopalnych na obiekcie produkcyjnym przeznaczonym do rozbiórki. Nad powierzchnią dachową unosiły się kłęby czarnego dymu oraz wysokie płomienie. Dodatkowo pożar umiejscowiony był również wewnątrz obiektu otoczonego gruzami.

Działania straży pożarnej polegały na podaniu w pierwszej fazie dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na objętą pożarem powierzchnię dachową oraz wnętrze budynku. Po dotarciu kolejnych zastępów zwiększono skuteczność działań gaśniczych podając łącznie sześć prądów wody ze stanowiska gaśniczych rozlokowanych po obu stronach obiektu.

W momencie stłumienia ognia Kierujący Działaniami Ratowniczymi wykorzystując podnośnik hydrauliczny dokonał oględzin stabilności konstrukcji obiektu poddanego częściowej rozbiórce oraz zweryfikował strefę zagrożenia urządzaniami pomiarowymi. Budynek przeszukano pod kątem występowania ewentualnych osób poszkodowanych bądź zagrożonych, których na szczęście nie stwierdzono. W dalszej części działań sukcesywnie dogaszano lokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej ukryte zarzewia ognia wykonując piłami do cięcia otwory w nadpalonej wierzchniej izolacji dachu. Zaopatrzenie wodne na miejscu akcji zorganizowano w oparciu o pobliską sieć hydrantową.

– informuje krotoszyńska straż pożarna.

W działaniach trwających prawie pięć godzin brały udział zastępy z JRG Krotoszyn, OSP Krotoszyn, OSP Biadki, OSP Benice, OSP Koźmin Wielkopolski i OSP Zduny.

Foto. Szymon Sikora

o autorze

Redakcja/Łukasz