1 czerwca o godz. 23.22 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego pożarze naczepy samochodu ciężarowego na DK 8 w miejscowości Suchowola.

Do zdarzenia zadysponowano ciężki samochód gaśniczy z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej oraz 4 zastępy gaśnicze z najbliższych jednostek OSP KSRG Suchowola, Czerwonka, Dryga. Po dojechaniu pierwszego zastępu z OSP Suchowola – KDR przekazał informację o dużym zagrożeniu dla sąsiednich budynków mieszkalnych. W związku z powyższym do zdarzenia zadysponowano dodatkowe zastępy z JRG Sokółka oraz OSP Korycin, Karpowicze i Sztabin (powiat augustowski). Ponadto Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP postawiło w stan gotowości ciężki samochód gaśniczy z JRG 2 Białystok. O zdarzeniu poinformowano Komendanta Powiatowego PSP oraz Dowódcę JRG, który udał się na miejsce zdarzenia.

Na miejscu prowadzonych działań stwierdzono, że pali się całkowicie samochód ciężarowy z przyczepą na litewskich numerach rejestracyjnych przewożący części samochodowe. Samochodem podróżowały 2 osoby, które opuściły pojazd przed przybyciem JOP nie odnosząc obrażeń. Zagrożone są trzy budynki mieszkalne – dwa w odległości 10 m (niezamieszkałe), jeden budynek mieszkalny w odległości 20 m (1 osoba zamieszkująca, która ewakuowała się na zewnątrz przed przybyciem straży).

Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 2 prądów piany ciężkiej na ognisko pożaru. Jednocześnie przystąpiono do organizacji zaopatrzenia wodnego z hydrantu nadziemnego położonego w odległości około 20 m. Po dojechaniu kolejnych zastępów, dalsze działania JOP polegały na podaniu 2 prądów wody na miejsce pożaru, przemieszczaniu elementów przewożonego towaru na pobocza jezdni oraz ich dogaszeniu. Podczas działań stwierdzono, że rozerwaniu uległa górna część płaszczy 2 zbiorników na paliwo samochodu ciężarowego. Przystąpiono do przepompowania oleju napędowego do hoboków dostarczonych przez OSP Suchowola – wypompowano około 400 l oleju napędowego. W związku z niewystarczająca ilością zbiorników zastępczych na paliwo do całkowitego opróżnienia baków – do zdarzenia zadysponowano SLKw z JRG Sokółka z zapasowymi beczkami 200 l. Ruch na drodze podczas prowadzonych działań był wstrzymany całkowicie. Po dogaszeniu i rozładowaniu pojazdu uprzątnięto jeden pas jezdni z pozostałości popożarowych celem wprowadzenia ruchu wahadłowego. Po przybyciu SLKw wypompowano dodatkowo 100 l oleju napędowego. Podczas prowadzonych działań dzięki uprzejmości druhów z OSP Suchowola zapewniono osobom podróżującym pojazdem koce, ciepłe napoje i kanapki.

O zdarzeniu poinformowano GDDKiA z poleceniem przybycia na miejsce zdarzenia w celu oceny zniszczeń infrastruktury drogowej. Do zholowania pojazdu Policja zadysponowała pomoc drogową.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka.

Foto. KP PSP Sokółka i OSP Suchowola

o autorze

Redakcja/Łukasz