Powoli dobiega końca akcja gaszenia wieży katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. W kulminacyjnym momencie na miejscu było ponad 170 strażaków.

Informacja o pożarze wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęła około godziny 18.30. Po kilku minutach pojawiły się zastępy, które zabezpieczały Dni Gorzowa. Strażakom dopiero po północy przy użyciu kamer termowizyjnych i  podnośników udało się zlokalizować i ugasić pożar.

Całą akcję utrudniało duże zadymienie i sama konstrukcja wieży. Na szczyt prowadzi tylko jedna wąska drewniana klatka schodowa.

W akcji udział brało 170 strażaków i ponad 50 samochodów z lubuskich jednostek PSP i OSP, grupa kadetów Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz 50-metrowa drabina z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Szczecinie i podnośniki z Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Chemicznych ‘Police’ i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 5 w Poznaniu.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta, pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r.

Foto. OSP Barlinek

o autorze

Redakcja/Łukasz