Obecnemu i poprzedniemu proboszczowi parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym pożaru wieży zabytkowej katedry.

Pożar w gorzowskiej katedrze wybuchł 1 lipca około godziny 18.30, spłonęła jedna trzecia wieży z siedemnastego wieku. Przez wiele godzin z pożarem walczyło 170 strażaków z lubuskich jednostek PSP i OSP, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, JRG 5 Poznań, JRG 3 Szczecin i Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Chemicznych ‘Police’. Remont katedry wyceniono na około 20 milionów złotych.

Po pożarze biegli ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej powołani przez prokuraturę ustalili, że powstanie pożaru zainicjowało zwarcie w instalacji elektrycznej tuż nad dzwonami.

Były proboszcz Zbigniew S. i obecny Zbigniew K. usłyszeli zarzuty sprowadzenia zagrożenia w postaci pożaru dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia wielkich rozmiarów poprzez niewykonywanie ciążących na nich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Grozi im od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Obaj księża nie przyznali się do winy.

Foto. OSP Barlinek

o autorze

Redakcja/Łukasz