31 sierpnia, około godziny 15:30 zostaliśmy wezwani do pożaru lasu na Babiej Górze. Już o godzinie 10:00 było widoczne duże zadymienie po słowackiej stronie Góry, lecz nasi południowi sąsiedzi twierdzili, że sytuacja jest opanowana i nie potrzebne są kolejne siły i środki.

Sytuacja zmieniła się pod wpływem wiatru. Mimo iż nie był zbyt silny, to wystarczył, aby pożar się rozprzestrzenił. W momencie, gdy droga przerodziła się w bardzo stromy i niemożliwy do przejechania podjazd, strażacy wyposażeni w podręczny sprzęt gaśniczy na miejsce wyruszyli pieszo. Prowadzenie linii gaśniczej nie było możliwe, dlatego do gaszenia sprowadzony został śmigłowiec.

Po interwencji śmigłowca, pożar przestał się rozprzestrzeniać oraz znacznie zmniejszyła się jego powierzchnia. Z racji tego, że wszystkie działania prowadzone były po stronie słowackiej, podjęto decyzję o wycofaniu z działań jednostek z Polski i pozostawieniu na miejscu tylko jednostek słowackich.

IMG_1379

Około 19:30 zaczęliśmy schodzić z góry do Lipnicy Wielkiej, gdzie czekał na nas poczęstunek, przed którym dowodzący akcją polskich strażaków mł.bryg. Mariusz Łaciak wraz z Wójtem Gminy Lipnica Wielka Panem Bogusławem Jazowskim oraz Sekretarzem gminy Jabłonka Panem Arturem Górka, a także władzami Leśnymi podsumowali i podziękowali za zaangażowanie w akcję. Wypowiadający się podczas odprawy końcowej podkreślili bardzo wysoki poziom współpracy i organizacji okolicznych jednostek z obu gmin oraz z Państwową Strażą Pożarną. Zwrócono także uwagę na pozytywne zainteresowanie mieszkańców, którzy przyglądali się pożarowi ze swoich domów.

Do jednostki wróciliśmy około 20:30. W akcji udział brały jednostki z JRG Nowy Targ, gminy Lipnica Wielka oraz gminy Jabłonka. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez zbieraczy, co przy obecnie panującej suszy doprowadziło do szybkiego rozprzestrzenienia ognia.

Serdecznie dziękujemy władzom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dla nas poczęstunku.

Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku. 

o autorze

OSP Zubrzyca Górna