W dniu 31 lipca 2008 roku tuż przed godziną 14:00 Miejskie Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze w Poznaniu przy ulicy Spichrzowej.
Widoczne z dużej odległości kłęby dymu rozciągały się nad palącym się opustoszałym magazynem, mieszczącym się w niewielkiej odległości od bocznicy kolejowej Dworca Głównego PKP.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zabezpieczono teren działań ratowniczo ? gaśniczych, dokonano wstępnego rozpoznania, zadysponowano dodatkowe siły i środki oraz podano prądy gaśnicze wody w natarciu na palący się obiekt oraz w obronie zagrożonego budynku sąsiedniego. Z uwagi na występujące zagrożenie zawalenia się konstrukcji budynku działania prowadzone były z zewnątrz, także przy użyciu drabin mechanicznych.

Działania utrudnione były z uwagi na wysoką temperaturę, dużą ilość dymu, brak odpowiedniej ilości wody do gaszenia oraz niedogodny dojazd do magazynu dla ciężkich samochodów pożarniczych.

Akcja gaszenia pożaru i dogaszania pogorzeliska trwała do godziny 21:12.
W wyniku pożaru cały magazyn wraz z ewentualnym wyposażeniem uległ spaleniu, zawalił się dach, wyburzone zostały ściany zewnętrzne budynku. W związku z pożarem magazynu nikt nie ucierpiał.
Łącznie w akcji gaśniczej udział brało 17 samochodów oraz 41 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta Poznaniu i powiatu poznańskiego.

źródło: KW PSP w Poznaniu

o autorze

Redakcja