Z środy na czwartek, o godzinie 1:06 do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodów osobowych w Koźminku przy ul. Kaliskiej. O pożarze niezwłocznie powiadomiona została OSP w Koźminku, która po kilku minutach pędziła do pożaru swoimi obydwoma samochodami gaśniczymi.


Po dojeździe, na miejscu zastano bardzo ciężką sytuację. Na terenie prywatnej posesji handlarza samochodów płonęło kilka postawionych blisko siebie pojazdów. Ze względu na silne zadymienie miał początkowo problemy z określeniem ich ilości. Dyżurny wysłał wsparcie samochodów gaśniczych w postaci GCBA z Kalisza , dwóch GBA z Liskowa i jednego GBA z Pietrzykowa.

Ochotnicy z Koźminka walkę z ogniem podjęli podając jeden prąd piany ciężkiej w natarciu i jeden prąd wody w obronie na palące się samochody. Woda w dwóch GBA szybko się skończyła, jednak kolejne sukcesywnie dojeżdżające jednostki podawały kolejne prądy wody co pozwoliło zlokalizować ogień po nieco ponad dwudziestu minutach trwania działań gaśniczych.


Miejsce zdarzenia oświetlono najaśnicami, a po dogaszeniu ognia strażacy odłączyli akumulatory w częściowo nadpalonych pojazdach.

Ostatni zastęp z OSP Koźminek pozostał na miejscu do godziny 4:25, wtedy działania zakończono i teren pożaru przekazano właścicielowi.

Wszystkie pojazdy, które spłonęły były świeżo sprowadzone z zagranicy – jeszcze niezarejestrowane. Przyczyna pożaru nie jest znana dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja.


Sąsiad właściciela posesji, na której doszło do pożaru twierdzi, że słyszał huk, a gdy wyjrzał przez okno widział kilka małych ognisk pożaru. Spekulować można, że było to podpalenie, jednak przyczyny będą pewne dopiero wtedy, gdy wyjaśni to policja.

Straty wyniosły 200 tysięcy złotych. Spaleniu całkowitemu uległo 5 samochodów osobowych, a opalone zostały: autobus, Iveco i Ford Ranger. Uratowano mienie o wartości 300 tysięcy PLN.

W akcji udział wzięło 34 strażaków w sile samochodów:

  • GBA 2,5/16 – Star 12&157 – OSP Koźminek (KSRG),
  • GBA 2,7/16 – Star 266 – OSP Koźminek (KSRG),
  • GBA 2,5/25 – Man TGM – OSP Lisków (KSRG),
  • GBM 2/8 – Star 200 – OSP Lisków (KSRG),
  • GBA 2,5/16 – Star 244 – OSP Pietrzyków,
  • GCBA 4/24 – Star 15&227 – JRG 1 Kalisz.

Foto: Wojtek Śniegula i OSP Koźminek.
Opis: Wojtek Śniegula.
Więcej zdjęć: www.ospkozminet.tnb.pl

o autorze

Redakcja