Sobota (19.02.2011r.) godzina 21:00 w Powiatowym Stanowisku Kierowania w Nowym Tomyśle dyżurny przyjmuje zgłoszenie o pożarze pałacu w Wąsowie. Od tego momentu zaczyna się walka z czasem żeby jak najszybciej wysłać jednostki do pożaru. W pierwszej kolejności do akcji zadysponowana zostaje miejscowa OSP oraz trzy zastępy z JRG Nowy Tomyśl.

Pierwsza na miejsce o godzinie 21:06 przybywa jednostka OSP Wąsowo która lokalizuje &pożar i podaje wstępny meldunek o sytuacji do PSK, że pali się dach budynku. Po kilkunastu minutach na miejsce dojeżdżają zastępy JRG Nowy Tomyśu. Dowódca potwierdza wcześniej podany meldunek wstępny, że pali się poddasze pałacu, a ogień szybko się rozprzestrzenia. Prosi o zadysponowanie większych sił i środków.

PSK do akcji dysponuje jednostki OSP z terenu powiatu oraz prosi o wsparcie sąsiednie powiaty. Z powiatu Wolsztyńskiego do akcji zadysponowano SH-24 JRG Wolsztyn, z powiatu Grodziskiego do pożaru w Wąsowie wyjeżdża zastęp SH-24 JRG Grodzisk Wielkopolski. Powiat Poznański do pożaru w Wąsowie dysponuje OSP Buk SD-30, JRG-7 Poznań GCBA12/48 ,JRG-5 Poznań SH-53. W tym samym czasie na miejsce akcji dojeżdżają już pierwsze jednostki OSP z pobliskich miejscowości , zostaje podjęta decyzja o utworzeniu odcinków bojowych i podaniu ośmiu prądów wody w natarciu na palący się pałac. W akcji gaśniczej biorą &udział również okoliczni mieszkańcy którzy ciągnikami wyciągają &z zasp śnieżnych wozy strażackie oraz odciągają z parkingu pod pałacem zaparkowane &samochody cywilne.

Akcja gaszenia pożaru trwa do godziny 21:20 dnia &następnego. Po skończonej akcji gaśniczej przez następne kilkanaście godzin trwa dozorowanie pogorzeliska przez jednostki straży pożarnej.

W akcji brało udział:

  • 17 zastępów PSP łącznie 53 strażaków
  • 17 zastępów OSP będących w KSRG łącznie 85 strażaków
  • 10 zastępów OSP nie będących w KSRG łącznie 58 strażaków

Podano 8 prądów wody w natarciu i zużyto 100&tyś. metrów sześciennych wody.

Całą akcją dowodził Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu kpt. mgr inż. Jarosław Zamelczyk. Na miejsce akcji przybył również wójt Jerzy Dziamski oraz radny powiatu Edwin Pigla.

Info: KPPSP Nowy Tomyśl

Foto: OSP Opalenica i Bolewice oraz Kuba Czekała

o autorze

Redakcja