25 lutego, ok. 16:00 do PSK w Słubicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza użytkowego w domku jednorodzinnym na ul. Sosnowej w Rzepinie. Do zdarzenia zadysponowano 4 zastępy PSP i OSP.

[galeria=19,prawa]Pierwsi na miejscu byli druhowie z OSP Rzepin. W momencie ich przyjazdu występowało silne zadymienie; gęsty dym wydobywał się zarówno z okien na poddaszu, jak i spod dachu. Pożar obejmował jeden z pokoi na poddaszu, a także korytarz i część strychu. Do środka wprowadzono ratowników w aparatach ODO z szybkim natarciem. Działania szybko przyniosły oczekiwany skutek, o czym świadczyły kłęby pary wodnej, które zastąpiły dym. Po upływie kilku kolejnych minut na miejscu pojawił się następny zastęp gaśniczy, tym razem z OSP Kowalów.

[galeria=18,lewa]Do GBA podczepiono linię zasilającą, rozwinięto również linię gaśniczą W52. Tymczasem w trzyminutowych odstępach dojechały zadysponowane zastępy JRG Słubice ? GCBA i SD-30. Za pomocą drabiny mechanicznej wprowadzono strażaków PSP na strych przez okno dachowe. Prąd wody podawano później również z zewnątrz. Pojawił się również podnośnik pogotowia energetycznego, wezwany celem odcięcia dopływu prądu do budynku (linia napowietrzna).

Pożar został opanowany po ok. 30 minutach. Usuwanie spalonego wyposażenia pokoju, dogaszanie i prace rozbiórkowe (wykonano otwór w dachu budynku) trwały jeszcze do ok. 19:00. Po zapadnięciu zmroku zadysponowano samochód SLRt z OSP Rzepin z przenośnym sprzętem oświetleniowym. Po zakończeniu wszystkich działań teren akcji przekazano właścicielowi posesji. Straty wstępnie oszacowano na ok. 80.000 zł.

Siły i środki:

&- PSP:

  • 391[F]26 – GCBA 8/42 – Iveco/Auto-SHL – JRG Słubice,
  • 391[F]51 – SD-30 – IFA – JRG Słubice.

– OSP:

  • 399[F]62 – SLRt- Ford Transit/Stolarczyk – OSP Rzepin,
  • 399[F]63 – GBA 2,5/16 – MB Atego/Moto-Truck – OSP Rzepin,
  • 39x[F]yy – GCBA 5,5/32 – Jelcz 315/Osiny – OSP Kowalów.

  • Policja: 2 patrole (umundurowany i nieumundurowany)

  • Pogotowie Energetyczne Enea: Podnośnik Lublin/Bumar Koszalin.

o autorze

Redakcja