13 grudnia 2008, z piątku na sobotę, doszło do groźnego pożaru budynku restauracji. Z pożarem zmagało się około trzydziestu strażaków w sile ośmiu zastępów przez przeszło siedem godzin.


[galeria=3,prawa]Około godziny 4:30 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Kaliszu wyjechał zastęp GCBA 5/32 do zgłoszenia zadymienia w restauracji „KTW” na Szałem (gmina Opatówek). Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu przez dowódcę, stwierdzono pożar w budynku, części składowo – kuchennej, do której poprzez skomplikowaną konstrukcję budowli był utrudniony dostęp. Dyżurny Miejskiego – Stanowiska Kierowania na miejsce zdarzenia dosłał wsparcie w postaci podnośnika, GCBA 4/24 z JRG1 oraz GCBA 6/32 z OSP Kalisz – Lis. Jeszcze przed dojazdem wyżej wymienionych jednostek, KDR poinformował o ogniu wydobywającym się na dach i szybkim jego rozwoju. Po niedługim czasie na miejscu akcji było już osiem zastępów straży pożarnej (w tym cysterna), policja oraz pogotowie energetyczne.

Na miejsce akcji przybył również komendant miejski PSP w Kaliszu bryg. mgr inż. Wieńczysław Prokop.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów wody w obronie i natarciu oraz częściowej rozbiórce konstrukcji spalonego dachu.

Akcja gaśnicza trwała w sumie 7 godzin i 44 minuty. Około godziny ósmej strażacy z JRG 2 zostali podmienieni kolegami z nowej zmiany.

Spaleniu uległy: magazyn, biuro, sanitariaty, klatka schodowa i 220 metrów kwadratowych dachu. Pożar został zakwalifikowany jako średni. (do 300 m.kw.) Właściciel wstępne straty oszacował na około 160 tysięcy złotych.

Ze wstępnych oględzin wynika, że najprawdopodobniej przyczyną powstania pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym roku już interweniowały pod tym adresem. Na podstawie tego można wywnioskować, że zabezpieczenia Ppoż. lokalu pozostawiały wiele do życzenia.

W akcji udział brały cztery zastępy OSP w KSRG oraz cztery zastępy JRG, tj.:

  • 342[P]25, GCBA 5/32, Man, JRG 2 Kalisz,
  • 342[P]53, SH 24, Volvo, JRG 2 Kalisz,
  • 341[P]25, GCBA 4/24, Star/Man, JRG 1 Kalisz,
  • 349[P]03, GCBA 6/32, Jelcz, OSP Kalisz – Lis,
  • 349[P]05, GBA 2,5/16, Star/Man, OSP Kalisz – Lis,
  • 349[P]71, GBA 2,5/16, Star, OSP Opatówek,
  • 349[P]72, GBA 2,5/16, Star, OSP Tłokinia Wielka,
  • 341[P]39, GCBM 20/16, Tatra, JRG1 Kalisz.

[galeria=2,lewa]Ten drugi tydzień grudnia dla kaliskich strażaków upłynął pod znakiem pożarów. Był to już trzeci groźny pożar w tym tygodniu. Poprzednio, z środy na czwartek doszło do dużego pożaru młyna przy ul. Częstochowskiej, po którym straty wyniosły 2,5 miliona złotych. W poniedziałek natomiast doszło do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Russów. Miejmy nadzieję, że na terenie powiatu kaliskiego chociaż do końca roku już nikt nie straci swojego dobytku w pożarze ani też w wyniku jego nie ucierpi.

Przepraszam za jakość zdjęć, jednak jest to głównie spowodowane niekompetencją żony właściciela lokalu, która zakazała robienia zdjęć. Wszyscy dobrze wiemy, że fotografie mają na celu głównie zobrazować działania gaśnicze oraz siły i środki zebrane na miejscu zdarzenia, a nie własność jej męża.

Opis i fotografie: Wojciech Śniegula/ kalisz@remiza.com.pl

o autorze

Redakcja